Ocenění pro Feniče, Síse či Hudečka za propagaci Česka v cizině

Kultura
10. 7. 2018 22:15
Oceněný houslista Václav Hudeček.
Oceněný houslista Václav Hudeček.

Ceny Společnosti pro vědy a umění v Praze dostali režisér a producent Fero Fenič, houslista Václav Hudeček nebo ilustrátor a spisovatel Petr Sís. Společnost, jež vznikla před 60 lety v USA, ocenila jejich práci, jíž pomáhají šíření dobrého jména české kultury i vědy v zahraničí. Ocenění se v úterý předávala v Senátu, a začal tak třídenní 29. světový kongres Společnosti pro vědy a umění.

Dalšími oceněnými jsou vydavatel Petr Bísek, překladatelka Veronique Firkušná, loutkoherec Vít Hořejš, malíř Louis Reith a filolog Joseph Rostinský. Ceny si však osobně převzali jen někteří, z pracovních či zdravotních důvodů se ceremoniálu nezúčastnili Firkušná, Hudeček, Rostinský a Sís. "Je mi to moc líto, k SVU jsem měl vždy obdiv a uznání a těšila mě podpora projektů, kterých jsem se mohl zúčastnit. Cením si svého členství a jsem hrdý," přečetl za Síse jeho poděkování a pozdrav jeho český nakladatel Joachim Dvořák.

Přesně v den jeho 85. narozenin pak společnost dodatečně předala v zastoupení ještě cenu režiséru Ivanu Passerovi, kterého ocenila už loni.

Alena Morávková z pražské pobočky společnosti připomněla, že ta vznikla v roce 1958 v USA z iniciativy českých a slovenských exulantů a jejím cílem bylo udržet kontinuitu české kultury a vědy. Zakladatelem SVU byl Jaroslav Němec, český vlastenec, právník, hudebník a vojenský prokurátor Československé armády. K zakladatelům společnosti patřily významné osobnosti poúnorového exilu, třeba Rafael Kubelík nebo pianista Rudolf Firkušný, jehož dcera dostala od společnosti ocenění.

"Nikdy se nerozdělila na českou a slovenskou, ale vždy fungovala společně a postupně své aktivity rozšiřovala do dalších zemí," řekla. Dnes už nesdružuje jen exulanty, ale ty, kdo se zajímají o českou a slovenskou problematiku, doplnila.

Senátor Tomáš Grulich připomněl, že společnost patřila v době komunistického režimu mezi jemu nepohodlná sdružení. Tehdejší Státní bezpečnost řadila společnost vedle Svobodné Evropy nebo vedle Svědectví Pavla Tigrida mezi nebezpečné organizace, uvedl a poděkoval, že SVU pokračuje ve své práci i po pádu komunismu. SVU má dnes síť poboček či místních skupin po celém světě.

Program kongresu zahrnuje přednášky a semináře, hudební a divadelní představení, promítání dokumentárních filmů a společenské akce. Účastní se jej 150 delegátů z ČR, Slovenska, USA, Francie, Švýcarska, Německa, Británie a Japonska. Tématem kongresu je připomenutí stoletého výročí Československa a 100 let česko-amerických vztahů. Společnost pro vědy a umění letos současně slaví šedesátileté jubileum.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Zehl Igor

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ