Na víceleté kulturní granty pro letošní rok stále chybí 8 milionů. Nezměnilo to ani středeční mimořádné zasedání kulturního výboru městského zastupitelstva. Komise má tedy přepracovat svůj návrh na to, jak by letošní granty měly vypadat.
Celkem mělo být rozděleno 200 milionů korun. Po odečtení částky, která náleží už probíhajícím čtyřletým grantům, a také 50 milionů na dotace vstupenek však komisi zbylo k rozdělení pouhých 82 milionů. To je ještě o 15 milionů méně než loni, kdy už se upozorňovalo na významný nedostatek financí pro pražskou kulturu.
Grantová komise je složena pouze z odborníků, rozdělení financí mezi žadatele schvalovala minulý týden. Peníze jsou subjektům přiznávány ve čtyřech kategoriích, procentuální poměry mezi nimi jsou neměnné. První kategorií jsou dotace na vstupenku. Ty získá každý subjekt, který o ně požádá. Tak magistrátní peníze čerpají i komerční divadla. Znamená to, že návštěvníci Divadla Na Fidlovačce, Ta Fantastika a dalších sice mají vstupenku o 41 Kč levnější, ale zhruba 25 milionů je tak věnováno subjektům, které mají ryze obchodní povahu. Naproti tomu Divadlo Archa, jedna z platforem současného kulturního dění a důležitá mezinárodní kulturní spojka, musí svou produkci akutně omezit na minimum a přežívá jen díky půjčce od přátel. Dle radního Richtera je sice kultura jedinou položkou v rozpočtu, která od loňského roku doznala navýšení, zastupitelka Jana Ryšlinková však poznamenala, že „peníze na kulturu, nikoli na zábavu, fakticky ubývají".
Grantová komise byla kritizovaná za to, že v oblasti dlouhodobých grantů postrádá 8 milionů, ale nevyčerpala částku, která mohla být věnována sekci mladých a začínajících umělců. Komise svůj krok obhajuje tak, že na studentských aktivitách nespočívá těžiště pražského kulturního života. Nedostává-li se peněz pro stálá profesionální divadla, aby mohla pokračovat ve své činnosti, je rozhodnutí nepodpořit projekty, které zatím nevznikly, vcelku pochopitelné. Člen výboru Martin Langmajer však naproti tomu řekl, že nemá zájem „podporovat staré herce". Návrh Jany Ryšlinkové na procentuální přerozdělení mezi čtyřmi kategoriemi nebyl schválen. Grantová komise naopak musí podat písemné zdůvodnění svého postupu a pokusit se o vyrovnání chybějící částky. Vzhledem ke zpoždění, které vzniklo odkládáním rozhodnutí, to může znamenat vážné existenční problémy pro řadu pražských divadel, například Alfréd ve dvoře, Divadlo na Prádle, Viola, Buchty a loutky, Kašpar a další.
Foto: Profimedia, fidlovacka.cz, buchtyaloutky.cz