"Správně vidíme jenom srdcem," říká liška malému princi v nesmrtelné knížce Antoina de Saint-Exupéryho. Před 75 lety se autor slavného příběhu, který v anketě francouzského deníku Le Monde o 100 nejdůležitějších knih 20. století obsadil 4. příčku, vydal na svůj poslední let.
Antoine de Saint-Exupéry již od dětství skládal básně, neustále něco "vynalézal" a trávil celé hodiny pozorováním letadel na obloze. Chlapec, kterému kvůli modrým očím a blonďatým vlasům říkali "Král sluníčko", vystudoval jezuitskou kolej ve Švýcarsku, pak zběhl ze studia architektury a při povinné vojenské službě se dobrovolně přihlásil k letectvu.
Začínal jako letecký mechanik, ale brzy si udělal vysněný pilotní průkaz - civilní i vojenský. Když krátce poté havaroval, jeho snoubenka i její rodina mu chtěli další létání zakázat. Své touhy se však nevzdal. Láska k létání zvítězila, a proto následoval rozchod.
Saint-Exupéry byl během svého pestrého života leteckým pošťákem mezi francouzským městem Toulouse a senegalským Dakarem, velitelem letecké základny v Maroku, rytířem řádu čestné legie, nositelem Velké literární ceny francouzské akademie za román Země lidí, psal reportáže ze své cesty do Moskvy i z občanské války ve Španělsku a na začátku 2. světové války se stal válečným kapitánem letectva. Podle svých spolubojovníků byl jedním z nejodvážnějších letců a bojoval s obrovským nasazením.
Filozoficky laděná díla
Životní zkušenosti zúročil ve svých knihách, které jsou dodnes oceňovány za svou hlubokou lidskost a úctu k člověku. Nejslavnějšími z jeho knih jsou román Citadela, básnická meditace plná filozofických úvah o smyslu života, a krátká filozofická pohádka Malý princ z roku 1943, kterou i sám ilustroval.
Malý princ (francouzsky Le petit prince) je jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury. Vypráví o pilotovi, který ztroskotá s letadlem na Sahaře, a zatímco se snaží letadlo opravit, objeví se tam náhle malý princ z jiné planety a prosí ho, aby mu nakreslil beránka.
Příběh byl přeložen do více než 300 jazyků a jde o jednu z 50 nejprodávanějších knih všech dob. Inspiroval tvůrce několika filmů, muzikálu, dvou oper a animovaného seriálu.
Hlubinný psychoanalytik Eugen Drewermann ve své knize Co je důležité, je očím neviditelné tvrdí, že malý princ je - stresem ze život ohrožující nehody - rozštěpené alter ego samotného vypravěče. Podle něho je v knize zachycen rozhovor dospělého Saint-Exupéryho s jeho vnitřním dítětem.
Smrt opředená otazníky
Na poslední let se Saint-Exupéry vydal 31. července 1944 z Korsiky. Nikdy se pořádně nezjistilo, jak a kde vlastně zemřel. Trosky jeho letadla se našly až v roce 2000 ve Středozemním moři poblíž francouzského přístavu Marseille.
Bývalý stíhač německé Luftwaffe Horst Rippert tvrdí, že Saint-Exupéryho sestřelil právě on.
"Nevěděl jsem, kdo v letadle sedí. Kdybych to věděl, nestřílel bych. Na jeho knihách jsme vyrůstali, všichni jsme je četli a milovali," řekl. Pro své tvrzení však nemá důkazy. Toho dne dle záznamů obou válečných stran totiž k žádnému leteckému souboji nedošlo. Proto se nedá vyloučit ani technická závada nebo zdravotní indispozice. Ale kdo ví? Možná, že si ho k sobě nakonec odnesl samotný malý princ a Saint-Exupéry mu dodnes na jeho miniplanetce pomáhá vytrhávat baobaby.
Ukázka z knížky Malý princ
Vtom se objevila liška. "Dobrý den," řekla. |