Rozhovor s Františkem Štormem
Písmomalíř a metalista: Háčky a čárky? Zlo!
21.09.2014 15:05 Rozhovor
Tichá typografie a ohlušující metalový rachot. Dva neoddělitelné světy písmomalíře Františka Štorma. Realizoval přes tisíc fontů, používá je třeba automobilka Jaguar či petrohradská Ermitáž. Jeho blackmetalovou kapelu Master´s Hammer vzývají fanoušci doma i venku. "Mám rád extrémy, v písmu i v muzice."
Včera jsem si podle návodu na webu vaší kapely Master´s Hammer vytvořila spuštěním několika skladeb najednou vlastní kakofonii a byl to teda rachot. Přitom o sobě tvrdíte, že pro typografii potřebujete absolutní ticho. Nepohybujete se ode zdi ke zdi?
Pro mě jsou ticho i rachot spojené, bez jednoho není druhé. Potřebuju asi k životu kontrasty. Když dělám písmo, nesmí se hnout ani lísteček v okruhu několika kilometrů... Jak se přetrhne nit, musí se člověk vrátit na začátek. Mám sice naprogramované nějaké postupy, velká část práce je automatická, ale začátek, když vymýšlím a kreslím, tak to je naprosto systematická činnost, která vyžaduje absolutní soustředění. Žádný emoce. Naopak v muzice hrajou emoce zásadní roli.
První skicy děláte v ruce?
Jen prvních pár písmenek.
Podle abecedy?
Ne. Většinou to je malé "a" a "g" a velké "R" a "A". A to mi stačí, nic víc nepotřebuju. Ty tvary jsou určující pro všechno ostatní: je tam svislý tah, bříško, serif (patka), u "A" se ukáže, jak se mají modelovat šikmé tahy. Abeceda je stavebnice, jen pár tvarů, které se modifikují, polohují a lepí k sobě. Když máte "n", uděláte z něj "m". Když máte "I" a "C", tak už máte i "D", když máte "c", přidáte jen vodorovnou linii a vznikne "e". Není to taková věda. Leckdo nadřazuje typografii grafickému designu, ale podle mě to tak není. Typograf vyrábí cihly, ty si vezmou grafici a staví z toho systémy: knižní ediční řadu, firemní vizuál, obal na desku. To jsou ty mistrovské kusy, oni staví barák z cihel, z nichž některé jsou třeba i ode mě.
Blackmetalová kapela Master´s Hammer je jen koníček, nebo část vaší obživy?
Ztrátové to není, ale na obživu by to nestačilo. Ale příznivce máme po celém světě, dneska jsme posílali balík desek do Chile.
Nevadí cizincům, že nerozumí textu? Nejsem sice vyznavačka blackmetalu, ale na Master´s Hammer je mi sympatické, že je z nich nadsázka a vtip, bez znalosti češtiny se ale ztrácí.
Občas za mnou přijedou metalisti ze Skandinávie, fanoušci, taky amatérští muzikanti, a těch se na to ze zvědavosti i ptám. Říkají, že když najdou náš text na netu, tak si ho hodí do google překladače, a to teda musí být ještě větší nářez, než originál, všechny ty nelogický spojení a slova, infinitivy, musí to být srandovní. Ale nakonec stejně řeknou: "Nám je jedno, o čem zpíváš, je to fuk." My jsme k tomu vždycky přistupovali tak, že v blackmetalu je dovoleno cokoli, i naprostý blbosti, text nemusí být obdařený nějakou hlubokou myšlenkou, jen musí být dobře nafrázovaný, neměly by tam být banální slovní spojení a klišé. Slogan je lepší, rychle se to zapamatuje jako rytmický prvek, který si člověk chviličku pobrukuje. A pak si pustí honem něco jiného - po třetí písničce jsou naše desky naprosto neposlouchatelný...
Má frontman kapely Master´s Hammer vůbec rád blackmetal?
Jak vypadá "pivní font"?
Kolik ročních období má rok podle Štorma?
Co je při tvorbě písma největší opruz?
Proč vypadá české písmo jak vysypané krabička zápalek?
Na tyto a spoustu dalších otázek o typografii a blackmetalu najdete odpovědi v rozhovoru v pondělním vydání časopisu Týden. Na stáncích od 22. září.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.