Pop-ikona Warhol dál inspiruje i krajany v zemi svého původu

Kultura
5. 8. 2018 18:32
Výstava Warhola.
Výstava Warhola.

Teprve po smrti excentrického amerického výtvarníka a průkopníka pop-artu Andyho Warhola se jeho velký fanoušek, fotograf Rudo Prekop dozvěděl o jeho slovenském původu, a tedy o tom, že jsou krajané. Warhol se 6. srpna před 90 lety narodil v Pittsburghu, jeho rodiče ale přišli z vesnice Miková na dnešním Slovensku. Slovenský fotograf Prekop řekl, že informace o tom, odkud americký podivín pochází, prosakovaly ze západu i do socialistického Československa. Definitivním startérem zájmu o něj ale byla až jeho smrt, řekl Prekop.

Andy Warhol přežil atentát, který na něj v roce 1968 spáchala Valerie Solanasová, 22. února 1987, ale zemřel na infarkt po operaci žlučníku. "To jsem zrovna byl na vojně po FAMU. Jeho dílo mě ale už dlouho oslovovalo a zajímalo," vzpomíná jeden ze skupiny Slováků, kteří v 80. letech na pražské filmové fakultě studovali. "Spíše to tak prosakovalo, že je tam odněkud z východu, také to jméno leccos naznačovalo, ale byly to spíše domněnky," připomíná pro někoho dnes těžko pochopitelnou výměnu informací mezi milovníky umění žijícími na obou stranách železné opony.

Teprve informace o tom, že celebrita ve stříbrné paruce zemřela, spustila intenzivní a cílený zájem Prekopa, ale také grafika Michala Cihláře a dalších Čechů a Slováků tehdy ve věku 20 až 30 let o jeho dílo a život. "Důležité bylo, že ani ne půl roku po jeho smrti sem přijel Warholův bratr John a jel se poprvé podívat do rodného kraje svých rodičů," připomíná. V Medzilaborcích z pozice viceprezidenta Nadace Andyho Warhola nabídl, že kdyby se povedlo v Československu zřídit muzeum, které by neslo jméno jeho bratra, pomohl by zapůjčit či darovat jeho díla. "To byla nabídka neuvěřitelná - na tehdejší dobu, ale i na jakoukoli dobu," říká.

Oficiálně to ale tehdy navzdory pomalému tání ve společnosti nešlo, pracovalo se na tom tedy "zdola". "Bylo nám jasné, že to nemůžeme nechat vyšumět do ztracena a spadli jsme do toho až po uši," vzpomíná Prekop. Přišel rok 1989 a revoluce, která otevřela mnohé možnosti a na podzim 1991 se první Warholovo muzeum na světě skutečně na Slovensku otevřelo. "Zároveň jsme začali po okolních vesnicích získávat materiály o jeho rodině, fotografie, vzpomínky příbuzných i známých a korespondenci a zjistili jsme, že to jsou takové cennosti a klenoty, že by to chtělo knihu," řekl. Příprava knihy Andy Warhol a Československo, pod níž je podepsán i Cihlář, ale trvala déle, skoro čtvrtstoletí, ale nakonec v roce 2011 vyšla.

Svůj archiv, který Prekop shromáždil, loni poskytl pražské galerii GOAP na Staroměstském náměstí. Ta kromě Warholových děl ukazuje i počátky, rodinné zázemí a původ hvězdné slávy potomka československých emigrantů. "Jsem rád, že to neskončilo v depozitech v zaprášených krabicích, že je to na očích. James Warhola, jeho synovec, který je jediným výtvarníkem z další generace, je z toho nadšen," říká Prekop.

"Vyhýbám se jakémukoli hodnocení, chci, aby si divák na výstavě i čtenář knihy udělal sám obrázek. Ale za sebe vím, že i když jeho dílo znám nazpaměť tam i zpátky, pokaždé tam znovu najdu něco, co mě dostane. Samotného mě to udivuje," říká o velkém vlivu, který potomek rusínských emigrantů a jedna z nejvlivnějších postav americké kultury měl nejen na něj, ale na mnoho lidí po celém světě.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Krumphanzl Michal

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ