Choulostivé nástroje
Prázdniny ve filharmonii? Ne, opravuje se "hrací park"
06.07.2013 14:42
Prázdniny jsou v České filharmonii (ČF) tím nejvhodnějším obdobím, kdy se mohou v klidu opravovat hudební nástroje. Nejvýznamnější český symfonický orchestr jich má ve sbírkách stovky a nechybějí ani hodnotné kusy. V útrobách historického Rudolfina se skladují v místnostech, kde se dbá na vyvážený poměr vlhkosti. Filharmonie každoročně svůj "hrací park" doplňuje. Na začátku příští sezony se mohou posluchači těšit na nové koncertní křídlo Steinway model D, které na jaře koupila v Hamburku za 3,5 milionu korun.
Nejčastěji potřebují podle violisty a znalce Jiřího Posledního údržbu smyčcové nástroje. Filharmonii se proto vyplatí zaměstnávat houslaře. V ČF se nehraje na stradivárky, nýbrž na nástroje vhodné pro provoz, ve více než sto dvacetičlenném orchestru se ale najdou i vzácné nástroje třeba z dílny slavného českého houslaře Přemysla Otakara Špidlena. Housle koncertního mistra ČF Josefa Špačka naopak pocházejí z poloviny 19. století. Jejich hodnota dosahuje čtyř milionů korun.
"Špidlenovy nástroje dosáhly velké proslulosti. Dokázal všechny detaily dotáhnout tak, že nad tím zůstává rozum stát. Mezi hráči jsou nástroje i italské, anglické, německé. Nástroje se nakupovaly po celou téměř sto dvacetiletou historii," řekl Poslední. Čím starší, tím zpravidla hodnotnější. A tak nástroj zakoupený v 50. letech minulého století za 3 tisíc korun může mít nyní hodnotu až čtvrt milionu.
Smyčcové nástroje se musejí uchovávat ve standardních teplotách a ve vlhkosti minimálně 40 procent, aby se omezilo vysoušení a předešlo prasklinám. Prasklý nástroj pod duší nebo podél basového trámce zásadně ztrácí hodnotu, tak jako zlomený smyčec. Proto se používají tepelně izolační pouzdra a zvlhčovače.
Smyčce by muzikantovi měly vydržet mnoho let, záleží na druhu dřeva, tím bývají druhy brazil, fernambuk či jiné exotické dřevo. Roli hraje i dekorace, která vyplňuje žabku smyčce. Vzácné smyčce mohou mít cenu až několik set tisíc, nejdražší bývají francouzské a německé. "Při výběru záleží na tom, aby smyčec seděl a aby se člověk nezadlužil na celý život," poznamenal Poslední.
Do rukou opravářů se často dostávají i ty nástroje, jejichž majitel trpí agresivním potem a rukama leptá ochranný lak. Mezi nejchoulostivější patří dřevěné zobcové flétny, také žesťové nástroje se musí chránit před nárazem nebo pádem, protože se těžko opravují. Důležitá je také tradice, například hráč na bicí nástroje Michael Kroutil používá k opravě tympánů přírodní materiály vhodné třeba pro interpretaci Mozartova díla.
Počet nástrojů se pohybuje u člena dechové skupiny v průměru okolo osmi druhů, například flétna, pikola, hoboj nebo klarinet. "Obměna nástrojů se děje na základě životnosti nástrojů, ta je různá podle druhu od osmi do třiceti let," uvedla Hana Boldišová z tiskového oddělení.
Proti krádeži nebo vážnému poškození chrání nástroje pojistka, kterou má ČF jako příspěvková organizace v rámci pojistné smlouvy u zřizovatele ministerstva kultury. Zahrnuje celou budovu i její vybavení. "Není v tuto chvíli možné přesně vyčíslit, jaká položka z této pojistky jde za nástroji. Pojištění hudebních nástrojů na zájezdech se připravuje nově a konkrétní čísla budou známa před nástupem nové sezony," dodala Boldišová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.