Pro Love Songs si Mehldau a von Otterová vybrali Prahu

Kultura
27. 10. 2010 11:00
Brad Mehldau krom předvedení svých skladeb byl i citlivým doprovodem.
Brad Mehldau krom předvedení svých skladeb byl i citlivým doprovodem.

Americký jazzový pianista Brad Mehldau a uznávaná švédská mezzosopranistka Anne Sofie von Otterová vystoupili v úterý 26. října společně na dalším večeru patnáctého ročníku festivalu Struny podzimu. V premiéře zazněl repertoár z novinkového alba Love Songs. První polovina večera byla věnována klasickému repertoáru, v té druhé pak došlo na Mehldauovy autorské skladby a interpretaci francouzských šansonů, filmových melodií i písní světové populární hudby.

Koncert byl první zastávkou jejich společného turné. Zaplněná Smetanova síň pražského Obecního domu ocenila jejich výkon nadšeným potleskem. Pro mnohé návštěvníky byl velkým překvapením především pokorný a trpělivý doprovod Brada Mehldaua v části koncertu, kde zazněl klasický repertoár, neboť klavírista je známý svou láskou k improvizaci, variacím a experimentování na pódiu.

Nové společné album bylo na místě též ke koupi.Ústředním tématem byly tentokrát skladby o lásce, jež má rozmanité podoby. Dvojice své vystoupení zahájila zřídka uváděnými skladbami norského skladatele Edvarda Hagerupa Griega a v tuzemsku méně známých švédských autorů Wilhelma Stenhammara a Larse-Erika Larssona. Později došlo na písně dalších klasiků Jeana Sibelia, Johannesa Brahmse a Richarda Strausse.

Švédská pěvkyně se v pauzách mezi skladbami proměňovala ve vtipnou moderátorku, komentovala texty a i za pomocí divoké gestikulace s humorem vysvětlovala, o čem píseň je. Mehldauových autorských skladeb se publikum dočkalo v první půli druhé části večera. Písně byly inspirované tematikou ztracené, odevzdané, zoufalé i věčné lásky a často působily spíš smutně a bez stop naděje.

Koncert byl zakončen sérií svérázných "coververzí", kdy zazněly filmové melodie, skladby Michela Legranda, ale i například La Chanson des Vieux Amants Jacquesa Brela nebo Marcie od Joni Mitchellové, které sklidily nadšení i výkřiky "bravo".

Po koncertě probíhala i autogramiáda.Koncert tak beze zbytku potvrdil ideu festivalu setkávání napříč žánry, kde se díky hudební symbióze domluví špičkoví umělci i z dost vzdálených břehů. Festival Struny podzimu letos probíhá  od 19. září do 21. listopadu a za 15 let se vypracoval v oblíbenou přehlídku nakloněnou různým žánrovým přesahům. 

31. října vystoupí v Pražské křižovatce charismatický Kayhan Kalhor s kvartetem Brooklyn Rider a letošní ročník uzavře jazzová diva Dianne Reevesová, která 21. listopadu vystoupí v Kongresovém centru Praha po boku Pražské komorní filharmonie vedené Martinem Kumžákem.

Autor: - ako -Foto: Struny podzimu

Další čtení

Havlíčkobrodské muzeum pořádá první ročník Festivalu menšin

Kultura
1. 11. 2025
Tereza Dočkalová

Umělci v Národním divadle převzali Ceny Thálie, Dočkalová už má třetí

Kultura
Aktualizováno: 2. 11. 2025 02:00
Premiéra divadelní prohlídky o životě rodiny Primavesi v originálních prostorách jejich sídla, památkově chráněné Vile Primavesi, 1. listopadu 2025, Olomouc. Podle historických pramenů ji ztvárnil studentský herecký divadlení spolek Kuchmoch. Zleva u stolu sochař Anton Hanak, podnikatel a mecenáš Otto Primavesi a architekt Josef Hoffmann.

Secesní vila Primavesi se při divadelní hře vrátila do doby původních majitelů

Kultura
Aktualizováno: 1. 11. 2025 22:40

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ