Roztomilý skřítek se vydal na svou třetí vesmírnou misi plnou psychedelických rébusů, výtvarně propracovaných postav a scenérií i kvalitní hudby. Samorost 3 nenechá v klidu ani ty, kdo počítačovým hrám běžně neholdují.
Na Samorosta 3 se fanoušci her z dílny brněnského vývojářského a animačního studia Amanita Design těšili opravdu dlouho. Mezitím se sice navnadili podobně laděnými kousky Machinarium (2009) a Botanicula (2012), od vydání předchozího dílu Samorosta ale uplynulo celých jedenáct let. Ten první přitom vznikl v roce 2003 jako diplomová práce zakladatele studia Jakuba Dvorského, který je zároveň i hlavním tvůrcem posledního dílu. Ve všech případech jde o tzv. "point and click" adventury, čili logické hry s dobrodružnou zápletkou, k jejímuž rozuzlení se dostáváte pomocí řešení různých rébusů. Kliknutím myši dáváte hlavní postavě příkazy, které má vykonat. Jenže tady nejde jen o nějakou kratochvíli pro teenagery.
Vesmírný mločí beatbox
Hry studia Amanita jsou známé po celém světě jako ojedinělý fenomén uměleckého pojetí počítačových her. Podobně jako divadelní představení mají několik dějství, po jejichž zdolání se dostáváte do dalšího obrazu. Ač jste zvědaví, co bude následovat, může se vám snadno nevědomky stát, že se zaseknete, abyste si doposlechli libozvučnou melodii nebo doprohlédli všechny výtvarné detaily. V "amanitích" hrách jsou totiž skryté prvky, které pro herní příběh žádný význam, ale skvěle dokreslují jeho atmosféru. V Samorostu 3 coby roztomilý skřítek připomínající dítě, co objevuje svět, projdete několika planetkami. Na nich vás čekají různé hříčky a rébusy a cestou poznáte jejich obyvatele, kterými jsou třeba mluvící mravenečník, koupající se opice, beatboxující mloci, hmyz všech druhů i čeledí či houby nečekaných účinků. Součástí pohádkového světa jsou i šílený vědec, vesmírná tělesa, zrezivělé podomácku vyrobené stroje roztodivných funkcí, nebo rastaman v čajovně připomínající stánky z hudebních festivalů.
Malý Princ křížený s Neználkem
Malý vývojářský tým dokáže vytvořit svébytné světy, které v sobě mají něco z Neználka i Malého Prince. Jde po výtvarné i hudební stránce o hotová umělecká díla a tak jsou jejich hry lákadlem i pro ty, kdo počítačovým hrám jinak neholdují. Studio totiž oslovuje kvalitní české výtvarníky a hudebníky. I proto se poetické hry z robotího světa s názvem Machinarium prodalo kolem 5 milionů kusů. "Jde o naši zatím nejúspěšnější hru, ale ani Botanicula si taky nevede špatně. Samorost 3 vyšel teprve nedávno, start měl dobrý, ale na hodnocení je zatím brzo," říká šéf studia Jakub Dvorský. Na výtvarné stránce Samorostů se vedle Jakuba Dvorského podílí i výtvarník Adolf Lachman (autor např. komiksového Péráka), který ilustroval hru Machinarium, a animátor Jaromír Plachý. Ten se osamostatnil v případě hry Botanicula, již hudebně podkreslilo duo Dva manželů Báry a Jana Kratochvílových. V tomto složení nyní pracují i na další plánované hře s názvem Chuchel.
Šustit salátovými listy
Za hudebním doprovodem všech tří Samorostů i Machinaria stojí Tomáš Dvořák, tvořící pod uměleckým jménem Floex. Ten aktuálně s ústřední skladbou ze Samorosta 3 boduje v československé hitparádě Radia 1. Zajímavý je i vznik jednotlivých zvuků, které při najetí myší vydávají obyvatelé pohádkových světů. Například zpívající houby nahrál violoncellista Tomáš Jamník na dvoustrunný smyčcový hudební nástroj Erhu. Floex pak pro větší autentičnost místo hudebních nástrojů zvolil i syrovou zeleninu. Podobně jako třeba vídeňský The Vegetable Orchestra nahrával zvuky praskání květákových růžiček, bouchání ředkvičkami nebo šustění salátovými listy. Hudba neslouží jen jako podkres her, ale má často svůj význam i v herním postupu.
Pivo, hokej a hry
Amanita si stvořila svůj vlastní vesmír, který je lákavé objevovat. Přístupný je pro dospělé i děti. Ty do studia dokonce zasílají kresby na motivy z jejích her. Fanoušky má studio po celém světě. Na poli animace působí i mimo svět počítačových her - nejznámějším takovým projektem je asi film Kuky se vrací, režiséra Jana Svěráka. Své hry prodává Amanita především on-line, pro sběratele ale vydává i "krabicové" verze. Bude tomu tak i v případě Samorosta 3: "Vyrobíme pravděpodobně jen 2 tisíce kusů a bude to spíš taková libůstka pro nás a pro naše fanoušky," předesílá Jakub Dvorský.
Česká vývojářská scéna se proslavila mnoha tituly. Bez nadsázky by se dalo říct, že hry z dílny Amanita Design jsou jedním z vývozních artiklů České republiky, podobně jako pivo, sklo nebo hokej. Tvůrci sbírají jedno ocenění za druhým, recenze na Samorost 3 během několika dní oběhly významná světová média. Pětiletý vývoj Samorosta 3 sleduje i právě připravovaný časosběrný snímek dokumentaristy Aleše Brunclíka s názvem Newgame, o českých vývojářích počítačových her. Kromě této hry přiblíží i zrod her Space Engineers, Ghost Theory nebo Phonopolis.