Kim Čijong — ročník 82: feministicky laděné dílo o postavení žen v Koreji

Kultura
6. 2. 2020 12:58
Přebal knihy.
Přebal knihy.

Korejská spisovatelka a bývalá televizní scenáristka Čo Namdžu debutovala románem Budeš-li naslouchat. Větší popularitu si však získala knihou Kim Čijong - ročník 82, kde se střízlivě věnuje postavení žen v Jižní Koreji. Feministicky laděné dílo se tak obešlo bez vyhrocených výkřiků a ublíženosti.

Příběh Kim Čijong je o třicátnici, absolventce humanitních studiích, mladé matce, ale především o běžné jihokorejské ženě, která se, jak už název napovídá, narodila v 80. letech minulého století. O ženě, která je sebevědomá, rozhodná a cílevědomá. Ovšem až do chvíle, kdy pod vlivem celospolečenského tlaku podlehne duševní chorobě. Autorka se tak postupně vrací do minulosti a odkrývá jednotlivé události.

Bez hysterie se dozvídáme o dětství její matky, kdy ještě policie měřila pomocí pravítka délku dívčích sukní a Jihokorejky vydělávaly tvrdou prací na univerzitní vzdělání svých bratrů, protože děvčata ho přece nepotřebují. Navzdory uvolňujícím se poměrům se také Kim Čijong potýká s celou řadou tvrdošíjných stereotypů. Krátká sukně vyzývá kluky k obtěžování, agresivní škádlení si má dívka vyložit jako zalíbení a nekorektní dotazy během pohovoru musí žena považovat za lichotku. A s příchodem mateřství je přirozené, že se nadobro vzdá své práce.

Ženská emancipace nebo chcete-li feminismus je patrný na každé straně, avšak role mužů není předmětem démonizace, jak bývá u podobného žánru zvykem. Hlavní hrdinka se provdá a po svém boku má chápajícího manžela. Ten s klidem přihlíží zvyklostem, ve kterých vyrostl, a navrhuje kompromis. Pro starší generaci jsou však otázky, kdy už Kim Čijong otěhotní a zda není v tomto směru nějaký problém, na denním pořádku. A porodit syna je přirozeně něco víc než porodit dceru. Následuje tak chlácholení, že příště to bude určitě kluk.

Autorka volí krátké a neosobní věty bez jakéhokoliv zaujetí. Ač se může zdát, že se jedná pouze o subjektivní pohled jedné ženy, není to pravda. Čo Namdžu vychází ze svých vlastních zkušeností a zážitků. Navíc doplňuje faktické údaje o porodnosti a situaci jihokorejských žen na trhu práce. Pasáže jsou však zakomponované do celého příběhu s takovou citlivostí, že čtenáře nikterak neruší. Autorka naopak klidně a nenásilně upozorňuje na každodenní diskriminaci obyčejných žen, což je ve výsledku stejně tak akutní, jako případy sexuálního násilí.

Autorka: Čo Namdžu

Nakladatelství: Host

Počet stran: 183

Vazba: Pevná

Hodnocení: 85 %

Autor: Lenka JančarováFoto: archiv

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ