Leo běží o život

Kultura
4. 2. 2007 13:31
Leonardo di Caprio je za roli Archera nominován na Oscara
Leonardo di Caprio je za roli Archera nominován na Oscara

Leonardo di Caprio je za roli Archera nominován na OscaraDo krvavé reality občanské války v Sierra Leone roku 1999 nás zavádí novinka Edwarda Zwicka, který spojil dobrodružnou podívanou ve stylu Honby za diamantem s vážnějším poselstvím.

Film naskakuje na současnou vlnu thrillerů, odehrávajících se na pozadí válečných konfliktů v afrických zemích (Hotel Rwanda, Nepohodlný, Obchodník se smrtí). Dobrodružnou linii rozehrávají tvůrci na příběhu trojice diametrálně odlišných hrdinů, kteří se stanou nečekanými spojenci na cestě za vysněným růžovým diamantem. Vzácný kámen, ukrytý na území povstaleckých vojáků, má pro každého z nich jiný význam.

Cynický jihoafrický pašerák a žoldák Danny Archer se pomocí něj chce dostat z černého kontinentu a vyvázat se tak z vlastní minulosti. Prostý domorodý rybář Salomon věří v záchranu a vykoupení své rodiny, od které ho odloučily probíhající občanské boje. K nim se přidává idealistická a nebojácně cílevědomá americká novinářka Maddy, která cítí téma pro článek o diamantech jako hnacím oběživu financování válečného konfliktu.

Tato linie je výborně natočená, snímek má strhující akční rytmus, čemuž napomáhá kamera Eduarda Serry, jež nám zprostředkovává pomocí působivých obrazů exotičnost afrického kontinentu. Účinek zesiluje hudba Jamese Newtona Howarda.

Za obrazovou vytříbeností se skrývá znepokojivé poselství o zemi, v níž řádí krvavé jednotky R.U.F, uneseným desetiletým dětem se vymývají mozky a dávají drogy. Mění se tak ve zfanatizované zabijáky. Denní realitou jsou bratrovražedné boje, sekání rukou a otrocká práce na diamantových polích. Politicko-válečné pozadí, které známe z krátkých televizních šotů ve zpravodajství, na nás doléhá ve vší krutosti.

Velkou devizou snímku jsou rovněž herecké výkony obou mužských představitelů, právem nominovaných na letošní Oscary. Leonardo DiCaprio po Scorseseho Skryté identitě opět potvrzuje, že mu temnější a drsnější charaktery výborně sednou. V roli Archera vytvořil labilní postavu, která prochází vývojem pod vlivem svých souputníků. Djimon Hounsou coby Solomon ve své urputné snaze najít rodinu vyvolává soucit i porozumění a jako morální autorita příběhu dokazuje, že je schopen zahrát i nejjemnější citové pohnutky. Jennifer Connellyová v roli Maddy vnáší do příběhu romantickou linii i naivní představu západního světa o poměrech v znesvářených zemích Afriky.

Režisér bohužel „honí příliš mnoho medvědů“.  Množství témat nestihl adekvátně dramaticky zpracovat a jeho film tak, na rozdíl třeba od Hotelu Rwanda, klouže trochu po povrchu. Přesto ale zůstává podívanou, která kromě silného morálně politického apelu zaujme i svým nijak nezastíraným zábavně akčním laděním.

Další čtení

Jiří Bartoška

Bartoška zůstane prezidentem festivalu ve Varech. In memoriam

Kultura
13. 5. 2025

Smetanova Má vlast v podání České filharmonie otevřela festival Pražské jaro

Kultura
12. 5. 2025
Izraelská zpěvačka Juval Raphaelová, která reprezentuje Izrael, přežila masakr Hamásu.

Eurovize ve znamení protestů proti Izraeli. A žádné duhové vlajky na pódiu

Kultura
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ