Firmy Apple a Amazon by velice brzy měly představit projekty služeb umožňujících legální stahování filmů přes internet.
Podle amerického deníku Los Angeles Times se Apple už o možnosti nabízet filmy dohodla se společností Walt Disney, Amazon má mít možnost nabízet snímky z produkce Universalu, Sony a Warner Bros. Start projektů by podle Los Angeles Times mohl být ohlášen už tento týden.
Firmy Apple ani Amazon by v nabízení filmů přes internet nezískaly primát, obě společnosti však v rámci on-line trhu představují giganty. Apple provozuje velice úspěšnou službu iTunes, která umožňuje legální stahování hudby, Amazon je internetový velkoobchod působící v několika zemích, úspěch obou společností spočívá mimo jiné v tom, že užívání jejich služeb je pro zákazníky velmi jednoduché, nakupovat jejich prostřednictvím se naučili i lidé, kteří jinak nemají k internetu důvěru nebo se nepovažují za technické typy.
Jistou překážku podle anonymních zdrojů citovaných LAT představuje záměr firmy Apple nabízet filmy za jednotnou cenu - podobně jako hudbu na iTunes, kde každá píseň stojí 99 centů a každý klip 1,99 dolaru. Studia usilují o to, aby nové filmy byly na internetu dražší než starší snímky. Pozorovatelé proto dávají větší šance projektu firmy Amazon, která pro studia představuje důležitého partnera vzhledem k objemu prodeje klasických DVD, uskutečněných přes Amazon.
Digitální revoluci znalci věští už delší dobu, možný start projektů firem Apple a Amazon by ji mohl o kus přiblížit. Za její možný vrchol se považuje digitální distribuce i pro kina, která by studiím ušetřila veliké peníze vydávané za výrobu kopií. Pro biografy by však znamenala velké náklady, zvlášť pokud by se upustilo od disků a v kinech by se promítaly snímky stažené přes satelit. Možnosti, jaké skýtá internet, rozhodující studia na jednu stranu přitahují, na druhou je evidentní, že rozmach on-line obchodu rozvrátí tradiční způsob obchodu s filmem.
Studia se proto drží zažitých pořádků. Společnosti působící přes internet však razantně vstupují i na trh s klasickými nosiči. V USA například slaví velké úspěchy on-line videopůjčovna Netflix, která členům nabízí 65 tisíc titulů. Členové neplatí půjčovné, nýbrž měsíční poplatek ve výši od pěti do třiceti dolarů. Na internetu vyplní formulář, filmy jim přijdou poštou i s ofrankovanou obálkou na poslání zpátky. Zákazník s vrácením disků nemusí nijak spěchat, až se jich nabaží, přijdou mu poštou další.