Tiché roky: rodinné tajemství na pozadí velkých dějin

Kultura
8. 5. 2019 14:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Spisovatelka Alena Mornštajnová se do podvědomí čtenářů zapsala před dvěma roky, kdy vyšel její s nadšením přijatý román Hana. V něm se věnovala především následkům nacistické hrůzovlády na lidské duši. Vysokou úroveň si však udržela také ve svém v pořadí čtvrtém textu Tiché roky, ve kterém jdou velké dějiny zčásti do pozadí a nastupují záhadné rodinné vztahy.

Skrze první dějovou linku románu poznáváme mladou uzavřenou dívku Bohdanu, která žije s dobrosrdečnou nevlastní matkou Bělou a podivínským otcem Svatoplukem. Babička ji na smrtelné posteli osloví "Blanko", čímž rozdmýchá dívčinu touhu po poznání rodinného tajemství.

Rozjede tak sérii pátrání po fotkách a adresách příbuzných, kterým se rozhodne poslat dopisy se žádostí o jakékoliv informace. Vrátí se jí však jedna odpověď s nepříliš lichotivým označením jejího otce, se kterým má už tak velmi komplikovaný vztah a ona věta mu rozhodně nepřidá. Tím nás Mornštajnová zavádí do Svatoplukova raného dětství a zároveň do druhé linie celého příběhu, která se pravidelně střídá s vyprávěním Bohdany.

Zatímco v Haně autorka vsadila zejména na ženské hrdinky, tentokrát vykreslila silnou mužskou postavu. Sledujeme Svatoplukův život na pozadí první republiky, druhé světové války a následně éry komunistického režimu. Velké dějiny se však nestávají ústředním tématem příběhu, ale pouze dokreslují zdánlivě obyčejný život tehdejšího muže.

Umně udržuje napětí

Citlivý jazyk navíc čtenáře nevybízí k soudům hlavního mužského hrdiny, který je oddaným komunistou a celý svůj život zasvětil budování socialismu. Naopak nabývá na dojmu, že jeho skálopevnou víru a činy ovlivnilo především prostředí, ve kterém se narodil. Postupně odkrýváme událost, která vedla k oné Svatoplukově mrzutosti a nenávratně rozdělila jeho život na pomyslné před a po. Současně se dozvídáme příčiny, které stojí za podivným vztahem k dceři.

Prostřednictvím dějových linek se tak noříme do mysli obou hlavních postav a neotřelým způsobem poznáváme jejich nitro. Autorka po celou dobu příběhu umně udržuje napětí a nechává prostor čtenáři, aby si pomyslnou mozaiku příběhu postupně poskládal sám. A ve chvíli, kdy získá pocit, že už ví vše, poodhalí další kousek pravdy.

Alena Mornštajnová prostě umí psát. Tiché roky jsou bezesporu velmi čtivý román, ve kterém dominují především pečlivě vykreslené postavy s komplikovanými povahovými rysy. Ukazuje, že malá osobní historie může být stejně důležitá jako velké dějiny. Autorka tak po několikáté předvedla, že bravurně reprezentuje současnou českou literaturu.

Tiché roky

Autor: Alena Mornštajnová
Nakladatelství: Host
Počet stran: 295
Typ vazby: Pevná
Hodnocení: 85 %
Autor: -jan- Foto: archiv

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ