Skanzen v Chanovicích na Klatovsku obnovuje starý špýchar

Kultura
22. 7. 2018 12:30
Skanzen v Chanovicích na Klatovsku rekonstruuje starý špýchar z Petrovic u Sušice.
Skanzen v Chanovicích na Klatovsku rekonstruuje starý špýchar z Petrovic u Sušice.

Skanzen v Chanovicích na Klatovsku rekonstruuje starý špýchar z Petrovic u Sušice. Je součástí muzea v přírodě, které vzniká 24 let a zahrnuje 15 objektů lidové architektury z Pošumaví. S dotacemi chce dále rozšířit prohlídkový okruh o dvě století starou roubenou obytnou chalupu z Třebýciny na Klatovsku. Informoval o tom Luboš Smolík, ředitel Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech, které skanzen spravuje.

"Začali jsme s rekonstrukcí špýcharu Petrovice číslo popisné 6," uvedl. Objekt, který chtěla původní majitelka zbořit a historici ho po tahanicích zachránili, byl rozebraný v roce 1992 a o dva roky později už stál v Chanovicích jako první chalupa skanzenu. Postupně se ale některé trámy poškodily a je třeba vyměnit. "Teď je to rozebrané do mrtě, je tam jen kamenný sokl," uvedl Smolík. Obnovu zajišťuje specializovaná firma. Z původních vepříků, tedy hlíny a slámy, vytváří takzvanou mazanici, kterou použije na omítku, která bude jako původní.

Letošní první etapa bude stát kolem 700 tisíc korun, z toho 400 tisíc Kč dá ministerstvo kultury. "Příští rok do podzimu to bude celé hotové, včetně krovu a střechy, řekl Smolík. Předpokládané náklady budou do 1,5 milionu Kč. "Jde o první objekt skanzenu, který jsme tehdy sestavili jako stavebnici za dva víkendy," uvedl.

Skanzen v Chanovicích na Klatovsku.

Skanzen se dále rozšíří o velkou roubenou chalupu z Třebýciny číslo popisné 7. "Požádali jsme o dotaci z programu IROP a do konce července dostaneme vyrozumění," uvedl. Rozpočet na rekonstrukci činí 8,25 milionu Kč. "V podkroví vznikne interaktivní expozice lidové architektury jihozápadních Čech," řekl ředitel. Chybí tam krov a musí se dostavět kamenná část chléva, což potrvá tři roky. Chalupu už muzejníci rozebrali v roce 1995 a je uložená v depozitáři. Dendrochronologická analýza není, ale historici se domnívají, že je z počátku 19. století. Před rozebráním byla v solidním stavu, ale kvůli chybějící střeše ji museli rozebrat, aby do ní nepršelo a nerozpadla se. Ve skanzenu jsou také stodola i boží muka. Většinu staveb starých kolem 200 let získává muzeum zdarma. Velký podíl na vzniku a rozvoji jednoho z nejmladších skanzenů v ČR, jímž projde kolem 10 tisíc lidí ročně, mají studenti.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Chaloupka Miroslav

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ