Škrty v rozpočtu omezí výstavy a <span>zdraží vstupné</span>

Kultura
5. 8. 2010 10:30
Návštěvy galerií se asi stanou &quot;zbytečným luxusem&quot;.
Návštěvy galerií se asi stanou &quot;zbytečným luxusem&quot;.

Veletržní palác.Kvůli plánovaným škrtům ve státním rozpočtu zřejmě lidé zaplatí víc peněz za vstupné v muzeích a galeriích, sníží se počet výstav a zaniknou menší kulturní projekty. Vyplývá to z reakcí institucí.

Šetřit budou muset příspěvkové organizace ministerstva i subjekty, které jsou závislé na státních dotacích. Národní galerie (NG) například zruší zvýhodněné vstupné, Národní muzeum (NM) bude muset snížit počet výstav a omezí nákup sbírkových předmětů.  

Výdaje ministerstva kultury na rok 2010 měly být podle zákona o státním rozpočtu 8,2 miliardy korun. Vláda Jana Fischera rozhodla ve snaze zabránit růstu deficitu rozpočtu o zmrazení výdajů ministerstva ve výši 235 milionů korun, současný koaliční kabinet rozhodl o tom, že resort zatím nesmí použít dalších 193 milionů. Výdaje na kulturu mají klesat i v příštím roce.

Omezí škrty v rozpočtu vstupné do NG?Podle návrhu ministra financí Miroslava Kalouska, o kterém informovaly Hospodářské noviny (HN), by rozpočet ministerstva měl příští rok klesnout na 7,4 miliardy korun.

"Určitě zrušíme na přechodnou dobu některé zvýhodněné ceny vstupného," řekla mluvčí NG Petra Jungwirthová. Pokud se čísla o škrtech potvrdí, chce na to galerie zareagovat několika opatřeními. Zřejmě klesnou platy, někteří zaměstnanci přijdou o práci nebo jim bude zkrácen úvazek. "Bohužel úspory v rámci provozu již nejsou možné bez ohrožení bezpečnosti sbírek," dodala Jungwirthová.

S menším počtem výstav a omezením nákupu sbírek počítá Národní muzeum (NM). Na škrty se podle vedoucí ekonomického úseku NM Mariky Bártové muzeum připravuje už od května. Počítají se snížením dotací odhadem o pětinu.

Šetření se dotkne také zaměstnanců muzea, klesnou jim asi platy, někteří přijdou o místo. "V červnu jsme neprodloužili pracovní smlouvy důchodcům, kteří byli na dobu určitou, abychom mohli vyrovnat již letošní deficit," řekla ČTK Bártová.

Návštěvy galerií se asi stanou Situaci ztěžuje nižší návštěvnost. Za poslední dva roky se vinou ekonomické krize snížila návštěvnost v průměru o 8,8 procenta, dodala ekonomka muzea.

O budoucnost svých projektů se bojí také menší divadla, literární časopisy, nakladatelství a pořadatelé festivalů alternativní kultury seskupení v Iniciativu pro podporu živého umění Za Česko kulturní. V červnu ministerstvo rozhodlo o dočasném zastavení vyplácení grantů na již schválené projekty, dodnes není jasné, kdy a jestli dotace obnoví.

"Zatím nemáme žádné zprávy od ministerstva, nedalo nám vůbec vědět," řekl Jan Vávra z iniciativy. Mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík řekl, že se problém musí vyřešit na vládní úrovni, prý se na tom pracuje. Podle Vávry hrozí, že když se dotace neobnoví a na příští rok celkový objem dotací klesne, některé projekty alternativní kultury zaniknou. 

Ministr kultury Jiří Besser při svém nástupu na ministerstvo prohlásil, že nechce šetřit na takzvané živé kultuře, zdroje chce hledat především uvnitř úřadu, na provozních výdajích. Podle mluvčího Brunclíka to znamená, že se nebudou přijímat noví zaměstnanci, možná se bude propouštět a klesnou platy. Podrobnější analýzy toho, kde a jak najít peníze, ale zatím nejsou k dispozici.

Výdaje státního rozpočtu v kapitole ministerstvo kultury od roku 2004 do 2011 (v miliardách korun)

    2004 - 6,0
    2005 - 5,7
    2006 - 6,3
    2007 - 7,9
    2008 - 8,8
    2009 - 8,4
    2010 - 8,2
    2010 (po dvojím zmrazení části výdajů) - 7,8
    2011* - 7,4

Zdroj: Zákony o státním rozpočtu, ministerstvo financí
* Návrh ministra financí Miroslava Kalouska (podle HN)

Foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ