Chcete si prohlédnout exponáty Náprstkova, židovského, přírodovědného, historického, trampského, Muchova nebo třeba romského muzea a nevytáhnout paty? Nebo si poslechnout zvukový archiv Svobodné Evropy v klidu domova? Není problém. Národní muzeum spustilo v říjnu letošního roku nový web, který stále roste.
Novou prezentaci sbírkových fondů českých muzeí a galerií spustilo na internetu v říjnu Národní muzeum. Stránky eSbírky.cz už dnes hostí sedm paměťových institucí a je na nich vystaveno kolem deseti tisíc sbírkových předmětů.
Web zatím umožňuje volné procházení sbírek, co exponát, to fotografie. Řazeny jsou podle institucí, které je vlastní, ale listovat můžete i napříč jimi a vyhledat skvosty se stejným místem původu, ze stejné doby nebo ze stejného materiálu. Některé on-line prezentace jsou prostě ukázkami z fondů institucí, jiné tvoří velmi rozsáhlé celky, užitečné i pro specializované badatele.
Kromě fotografií sbírkových předmětů je nově možné nahrávat do prezentace také zvukové záznamy. Národnímu muzeu to umožní v nejbližší době vystavit například rozsáhlý zvukový archiv Rádia Svobodná Evropa, který spravuje Československé dokumentační centrum.
Esbírky obsahují i bohaté informace o zastoupených institucích a o jednotlivých částech jejich fondů; množství textů vzniká přímo pro publikaci na eSbírkách. Obsah stránek se neustále obměňuje a vyvíjí. Kromě průběžného rozšiřování prezentace jsou některé z nejzajímavějších artefaktů představeny v kategorii Předměty měsíce s delšími doprovodnými texty.
Nová webová prezentace vznikla prvotně jako prostředí pro sběr a odesílání digitálních dat do Europeany (Evropské digitální knihovny). A právě na propojení s ní je kladen při vývoji aplikace stále velký důraz. Europeanou se inspiruje řada interaktivních aplikací. Z eSbírek je možné odesílat fotografie sbírkových předmětů v podobě elektronické pohlednice eCard, v dalších fázích vývoje se počítá s virtuálními výstavami a uživatelskými účty, jež umožní návštěvníkům kreativně pracovat s obsahem prezentace.