Brněnské divadlo Husa na provázku zahrálo na počest bývalého prezidenta Václava Havla představení jeho hříčky Prase. Četl se i dopis brněnským zastupitelům proti finančním škrtům v kultuře. Havel jej podpořil. Na místě nebyl, diváky pouze pozdravil prostřednictvím telefonu. Večer k Havlovým 75. narozeninám obsahoval i výstavu fotografií nebo projekci jeho filmu Odcházení.
Havel měl narozeniny 5. října. Hlavní oslavu mu přátelé a obdivovatelé uspořádali už 1. října v Centru současného umění Dox v Praze. S Husou na provázku má Havel dlouhodobě dobré vztahy. Divadlo vždy patřilo k častým Havlovým zastávkám při návštěvách Brna. Nastudovalo i hříčku Prase, která má podle exprezidenta někdy větší úspěch než některé jeho vážně míněné hry.
Divadelníci představení v jeho druhé polovině přerušili a na jevišti četli otevřený dopis adresovaný brněnským zastupitelům proti pětinovému snížení příspěvků na kulturu. Stříhali také provázek, aby naznačili kam případné škrty brněnskou kulturu a samotné divadlo mohou dovést.
Dopis zastupitelům už podepsalo kolem 250 lidí, další měli možnost se přidat přímo v divadle. Mezi prvními signatáři byl i Havel. Dnes uvedl, že politické strany kulturu vnímají často jako nadstavbu nebo přílepek. "Věřím, že tento motiv se nevloudí do uvažování brněnské radnice," řekl divákům Havel. Mezi dalšími signatáři petice, kterou dnes divadelníci zveřejnili, jsou kromě Havla například spisovatel Ludvík Vaculík, dramatik Milan Uhde, herec Boleslav Polívka, moderátor Jan Kraus, duchovní Tomáš Halík nebo dokumentaristky Olga Sommerová a Helena Třeštíková.
"Vedení města v tomto případě sahá k pro ně nejsnazšímu rozpočtovému opatření, aniž by předtím zevrubně analyzovalo, zda a kudy peníze z městského rozpočtu odtékají neproduktivně," píše se v dopise zastupitelům. Vedení města podle divadelníků neprovádí promyšlenou politiku, ale rozhodlo se provést direktivní opatření, které "nepochybně sníží kvalitu života obyvatel Brna a pro mnohé společensky prospěšné organizace může mít likvidační charakter".
Husa na provázku chce v reakci pokračovat v diskusních fórech na téma mravnost i nemravnost v Čechách i v práci na mimořádném vydání časopisu RozRazil. "Umělecko-publicistickou formou budeme analyzovat stav naší společnosti i to, jakým způsobem vedení města hospodařilo a hospodaří, jaké jsou toky peněz, co to Brnu přináší a co následkem toho občané našeho města mohou ztratit," uvedli divadelníci v dopise.
Plánované škrty už kritizovali i další brněnští umělci. Zaměstnanci Národního divadla Brno vyjádřili svůj nesouhlas s politikou vedení města na zatím posledním zasedání zastupitelstva. Vadí jim, že ředitel Daniel Dvořák "bez varování a jakékoli vnitrodivadelní diskuse" propustil 51 lidí a bojí se také dočasného zrušení Janáčkovy opery. To kritizovala také Jednota hudebního divadla, která sdružuje v ČR hudební umělce. "Podporujeme restrukturalizační tendence v českém operním divadle, na základě dostupných informací však pochybujeme o odborných i sociálních aspektech navrženého řešení," uvedl v prohlášení předseda jednoty Josef Herman.
Primátorova náměstkyně Jana Bohuňovská (ODS) nedávno v rozhovoru s ČTK nevyloučila, že škrty v městském rozpočtu nakonec nebudou tak drastické. Vše podle ní záleží na výhledu budoucích daňových výnosů. Město požádalo všechny příspěvkové organizací o zpracování finančního plánu na příští rok a výhledu na další dva roky.