Stradivárky vydraženy za 16 milionů dolarů pro oběti cunami

Kultura
21. 6. 2011 16:22
Aukční síň Tarisio se soustředí především na vzácné housle, např. značky Stradivari (ilustrační foto).
Aukční síň Tarisio se soustředí především na vzácné housle, např. značky Stradivari (ilustrační foto).

Vzácné stradivárky pocházející z roku 1721, které patřily vnučce slavného anglického básníka Lorda Byrona, byly v pondělí prodány v dražbě za rekordních 15,9 milionu dolarů. Peníze půjdou na pomoc obětem zemětřesení a cunami, které zasáhlo v březnu Japonsko. Housle získal anonymní kupec za cenu čtyřikrát převyšující dřívější rekordní částku za stradivárky prodané v aukci, uvedla internetová aukční síň Tarisio, která se specializuje na hudební nástroje.

Japonsko bylo v březnu postiženo ničivým zemětřesením a cunami.Zmíněné housle nabídla k prodeji Japonská hudební nadace, která vlastní jedny z nejcennějších nástrojů od houslařských mistrů Stradivariho a Guarneriho. "Tyto housle byly pro naši sbírku velmi významné, ale tragédie našich spoluobčanů z 11. března ukázala, že všichni musíme pomoci, jak jen můžeme," napsal v prohlášení ředitel nadace Kazuko Šiomi. "Peníze budou okamžitě k použití přímo na místě," dodal.


Podle aukční síně Tarisio byl zájem kupců obrovský. Nástroj totiž mimo jiné vlastnila 30 let Byronova vnučka lady Anne Bluntová a patří mezi zhruba 600 dochovaných houslí, viol a cell vyrobených proslulým italským mistrem Antoniem Stradivarim. Zemětřesení a následné ničivé vlny cunami si 11. března v Japonsku vyžádaly 26.000 mrtvých a pohřešovaných a zničily celé vesnice a města na severovýchodním pobřeží Japonska.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , archiv

Další čtení

Tomáš Netopil

V Obecním domě v Praze se dnes koná první Koncert pro republiku

Kultura
Aktualizováno: 27. 10. 2025 09:15

Velkou cenu poroty festivalu Art*VR získal projekt Méně než 5 g šafránu

Kultura
26. 10. 2025

V Jihlavě začíná festival dokumentárních filmů, zaměří se na filmové kolektivy

Kultura
24. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ