Střed zájmů: PUBLIKUM. Jak organizace pracují s veřejností

Kultura
14. 6. 2014 14:47
Sladovna Písek: Galerie hrou.
Sladovna Písek: Galerie hrou.

Akce Střed zájmů: PUBLIKUM, která navazuje na úspěšnou mezinárodní konferenci RE: PUBLIKUM 2013, představí tucet příkladů práce s publikem v různých oblastech kultury. Zástupci kulturních organizací 17. června v sedmi minutách předvedou svůj způsob práce s veřejností. Představí se například Fresh Films, filmový festival Jeden svět, Moravská galerie v Brně či Česká filharmonie.

Práce s publikem se bude týkat marketingu, dramaturgie, doprovodných programů i celkového pojetí projektů a provozu organizací, které považují své publikum za partnera, nikoli jen za pasivního konzumenta.

Umělecké organizace v sedmi minutách představí svůj způsob práce s veřejností, zastoupeny budou jak malé, tak i větší organizace, umělecké iniciativy, akce v budovách i ve veřejném prostoru.

Tomáš Džadoň: Pamätník ľudovej architektúry
Festival Jeden svět.Umělec Tomáš Džadoň je autorem Pamätníku ľudovej architektúry. Jedná se o tři původní srubové stodoly (dřevěnice) přesunuté na střechu třináctipodlažního paneláku na sídlišti Dargovských hrdinov v Košicích. Džadoňovy stavební projekty a reinterpretace architektury otevírají otázky o hledání vlastní identity ve vztahu k lidové a městské tradici, vlastní i společné minulosti. Dílo vzbuzovalo zájem, otázky i negativní reakce již při plánování a instalaci stodol.

MFF Jeden svět: Promítej i ty!
Promítej i ty! je program pro alternativní distribuci dokumentárních filmů o lidských právech. Půjčit si film mohou všichni registrovaní promítači a promítačky, a to s jedinou podmínkou: na projekci nesmějí vybírat vstupné. Od vzniku projektu v roce 2010 se promítalo pro více než 65 tisíc diváků na nejrůznějších místech České republiky - v obývácích, kostelech, školách, na zahradách, v knihovnách, univerzitních klubech apod. 

Moravská galerie v Brně: Nulové vstupné
Moravská galerie v Brně se jako první veřejné muzeum umění v České republice rozhodla trvale zrušit vstupné do stálých expozic. "Nejde nám o pouhé vylepšení statistik návštěvnosti. Volný vstup usnadňuje například opakované návštěvy stálých expozic, díky kterým může divák proniknout hlouběji do historie umění," říká ředitel Jan Press. 

Čtyři dny: Site specific
Čtyři dny: Site specific.Festival je výjimečný svým zaměřením a dramaturgií, která je soustředěna na oživování opomenutých míst pražské architektury. Je to kombinace profesionálního  a "neprofesionálního" publika. Cílem projektu je vyvolat zájem o společné sdílení veřejného prostoru, a to formou umělecké aktivity site specific (světelné, zvukové, výtvarné instalace, projekce, odborný výklad, divadlo, happening, tanec atd.).

Knihovna J. Mahena v Brně: Tramvaj čtenářů
Tramvaj čtenářů provází město Brno a jeho obyvatele v jejich každodenních životech a motivuje je k další či vůbec první návštěvě knihovny. Tisíce cestujících pohodlí šaliny zve do knihovny a povzbuzuje jejich touhu vstoupit do světa literatury. Tramvaj čtenářů získala 1. místo v mezinárodní marketingové soutěži IFLA International Marketing Award.

Studio Hrdinů: Příběh divadla
Zásadním prvkem konceptu divadla je vést skutečný mezioborový umělecký dialog. Dialog ve smyslu překračování umělých hranic - časových, žánrových, formálních, tematických. Od počátku studio staví publikum do netradiční role dobrovolníka a účastníka představení.

Fresh Films: Festival světla SIGNAL
Fresh Films: Festival světla SIGNAL.První ročník festivalu světla SIGNAL se odehrál během čtyř večerů v říjnu 2013 a navštívilo ho přes 250 tisíc diváků. Historické centrum Prahy se proměnilo v obří magickou galerii pod širým nebem. Festival se zaměřuje na inovativní a technologicky pokročilé projekty ve veřejném prostoru.

TUSCH-Hamburg: Model partnerství divadel a škol
Název německého projektu TUSCH vychází ze spojení slov Theater-Und-Schule, tedy divadlo-a-škola. Koncept vytvářejí společně umělci a učitelé. Žáci poskytují divadlům bezprostřední kontakt s dorůstajícím publikem a jeho tématy, zpětnou vazbu a inspiraci pro vlastní tvorbu i pole pro umělecké experimentování. 

Animánie: Výchova k animaci
Projekty Animánie mají za cíl "vychovat" vnímavého, vlastním prožitkem a vlastní tvorbou ovlivněného diváka. Ve středu zájmu je animovaný film. Jednou z aktivit je praktická realizace filmové a audiovizuální výchovy ve školách. Děti zažívají filmová díla na vlastní kůži netradiční formou výuky - zážitkovou dramatikou, hrou v rolích či výtvarnou činností. 

Sladovna Písek: Galerie hrou
Od "převážně vizuálně orientovaných" výstav přešla písecká Sladovna k výstavám, které apelují kromě očí na sluch, hmat, na fyzické vnímání - k výstavám, které primárně nabízejí prožitek a hru. Personál Sladovny se od kustodů na židlích postupně proměnil v aktivní animátory prostoru. 

Národní divadlo moravskoslezské: Cesta k divákovi
Národní divadlo moravskoslezské: Cesta k divákovi.Projekty NDM zahrnují širokou škálu doprovodných aktivit: semináře pro pedagogy, spolupráci se školami na míru, interpretační workshopy, dramaturgické přednášky k inscenacím, otevřené zkoušky, setkání s inscenačními týmy, prohlídky zákulisí, besedy s umělci. Vedle nich pořádá NDM i mimořádné projekty jako například Jdeme za vámi!/Přijďte k nám! (společné slavnostní zahájení sezony všech ostravských divadel pod širým nebem), Balet v galerii - pravidelné site specific projekty baletního souboru reagující na aktuální výstavy v Domě umění - nebo Galerie v opeře (výstavy současné malby, pět vernisáží za sezonu).

Česká filharmonie: Vzdělávací programy
V sezoně 2013/2014 připravila ČF vzdělávací programy pro patnáct tisíc návštěvníků různého věku. K typickým aktivitám patří komentované koncerty ve velkém sále Rudolfina s dirigenty a herci, workshopy např. na téma Jak se dělá orchestr především pro žáky mateřských a základních škol za účasti vybraných filharmoniků a lektorů nebo tematické koncerty pro rodiče s dětmi. V další sezoně se filharmonie bude věnovat také dětem ze sociálně vyloučených lokalit.

Akce navazuje na úspěšnou mezinárodní konferenci RE: PUBLIKUM. Možnosti spolupráce s publikem ve 21. století, konanou na jaře 2013 v Divadle Archa v Praze. Akci pořádá Kancelář Kreativní Evropa a Institut umění ve spolupráci se Studiem Hrdinů 17. června ve Veletržním paláci v Praze.

Autor: - red -Foto: archiv

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ