Kardinální setkání
Světový den mládeže v Praze, letos pod názvem Milosrdný?!
30.03.2016 06:05
V Salesiánském centru v Praze Kobylisích se uskutečnilo každoroční setkání mladých u příležitosti Světového dne mládeže. Lidé napříč pražskou diecézí se sešli, aby se setkali se svým biskupem kardinálem Dominikem Dukou. Připraven byl pro ně dvoudenní program v podobě tematických přednášek, workshopů a duchovních rozhovorů, s vrcholem ve společném slavení mše svaté.
Světový den mládeže připadá na Květnou neděli a jeho základní myšlenkou je setkání mladých se svými biskupy. První takovéto setkání, které dalo vzniknout dalším různě po světě, zorganizoval v roce 1984 Jan Pavel II., který mladé lidi pozval k sobě do Říma.Setkání mládeže se začala v Československu konat po revoluci v roce 1989. V pražské arcidiecézi probíhala například na pražském Arcibiskupském gymnáziu, ale v posledních letech se uskutečňují v Salesiánském centru v Kobylisích, které několika stovkám účastníků poskytuje zázemí. Setkání je primárně určeno pro mládež ve věku od 14 do 25 let. Cílovou skupinou jsou tedy žáci vyšších tříd základní školy, středoškoláci a vysokoškoláci, pro které je koncipovaný také program. Zajímavá přednáška či společná modlitba ale může oslovit nehledě na věk, a nikdo proto není nevítán.
Milosrdný?!
Jak napovídá letošní název setkání, tématem ročníku se stalo milosrdenství, a to také v souvislosti se Svatým rokem milosrdenství, který loni v prosinci vyhlásil papež František. Hlavním cílem programu bylo nahlédnout toto téma z různých úhlů.Dvoudenní program začal modlitebním písňovým Večerem milosrdenství v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech a odehrával se v režii ekumenické komunity Chemin Neuf. Následující den pak nabídl různé přednáškové bloky, ze kterých si účastníci dle svých preferencí vybírali. P. Marek Orko Vácha se v přednášce nazvané (Ne)milosrdný Bůh? zaměřil na to, zda člověk vůbec může bezejmennému Bohu nějaké přízvisko dát. Lze Jej lidským jazykem pojmenovat? V jiné přednášce europoslanec Tomáš Zdechovský mluvil o milosrdenství ve světě politiky a médií.
Program se zaměřil také na kontroverznější otázky z oblasti osobního prožívání víry. Dva bloky se věnovaly potřebě milosrdenství pro ty, kteří ubližují, i problematice milosrdného přístupu k sobě samému. Přednáška Nejen sexem živ je člověk se pak věnovala otázce, zda církev není příliš necitlivá a nemilosrdná v oblasti lidské sexuality a jak vlastně s touto přirozeností nakládat.
V rámci workshopů přiblížila laická komunita Sanť Edigio, působící ve více než sedmdesáti zemích světa, svou snahu budovat mír skrze přátelství s chudými. Workshop s Písmem se věnoval čtení Bible jako cestě osobního zakoušení Božího milosrdenství. A nelze opomenout nutnost být milosrdný také ke svému tělu, kterou připomněly sportovní a taneční workshopy a v neposlední řadě i speciálně zbudovaná kavárna, ve které bylo možné si během dne popovídat s přáteli a řeholníky.
Kde se setkat příště?
Na přípravách letošního setkání se podíleli lidé z celé diecéze. Hlavní organizátor Lukáš Matys, pracovník pražského Arcidiecézního centra pro mládež (ADCM), dal dohromady tým lidí z různých farností, společenství, řeholních řádů i organizací, které prezentovaly své aktivity, například akce Studentský Velehrad, Večery chval, letní tábor JUMP, Animátorský kurz či Víkendovky pro mládež v centu Nazaret v Kunraticích - všechny zvaly mladé lidi na další společná setkání.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.