Banderas o seriálu: Starý Picasso se zpětně dívá na svůj život

Kultura
23. 3. 2018 15:30
Antonio Banderas.
Antonio Banderas.

V obrovských filmových ateliérech v Budapešti se natáčí americký televizní seriál Génius: Picasso, v němž roli Pabla Picassa ztvárňuje Antonio Banderas. "Starý Picasso se zpětně dívá na svůj život," řekl o seriálu herec, který sám pochází z přístavního města Málaga, stejně jako slavný malíř. Seriál o deseti dílech, založený na důkladném zkoumání, "poskytne širší pohled na (Picassa jako) člověka a umělce", tvrdí Banderas během přestávky v natáčení.

Tempo práce "po pěti hodinách líčení" je vysoké, herec denně točí téměř sedm scén. Natáčet se začalo v říjnu a mezitím se točilo v Paříži, Barceloně, Málaze, v Budapešti a brzy se bude pokračovat na Maltě.

Ken Biller, hlavní scenárista seriálu, který má být uveden 23. dubna ve Francii a o den později v USA na kanálu National Geographic, udělal z malířova života epos 20. století. "Naším úkolem je pobavit a vyprávět dobrý příběh," řekl během natáčení na předměstí Budapešti. V zadání zároveň nebylo zradit "historickou pravdu".

"Zachytili jsme skutečný příběh Pabla Picassa, který zemřel ve věku 92 let, a vykreslili drama, emoce a napětí. Naše dialogy vycházejí z toho, co víme o tom, co různí protagonisté říkali," vysvětlil Biller. Celý seriál je podle něj založen na skutečných událostech, připustil však jisté "odchylky": "Například jsme si dopřáli volnost zrychlit určité děje."

O chvíli později se točí scéna odehrávající se v pařížském ateliéru v ulici Grands Augustins, kde mistr žil v letech 1936 až 1955. Namaloval zde slavný obraz Guernica, pojmenovaný po baskickém městu vybombardovaném nacisty v roce 1937. V této scéně, odehrávající se v roce 1946, stojí Picasso/Banderas ve stínu před oknem a temný pohled upírá do prázdna. Jeho mladá milenka Françoise Gilotová, ztvárněná francouzskou herečkou Clémence Poésyovou, vstupuje do místnosti. Pomalu se k němu blíží a něžně se ho ptá, na co myslí. Picasso uvažuje o "vytvoření univerzálního symbolu". "Měl bys uvažovat o návratu ke svým začátkům, toreadorům a holubům," zamumlá žena. Malíř vymyslí slavnou holubici, přijatou za symbol mírového hnutí v roce 1949.

Françoise, sama malířka, "věděla od začátku, že vztah s Picassem bude katastrofa, ale toto dobrodružství bylo daleko víc vzrušující než spořádaný život," zdůrazňuje herečka. "Když situace nevyhovovala tomu, jak chtěla žít, Picassa opustila."

Banderasovo ztvárnění malíře je podle ní úchvatné. "Opravdu jsem měla pocit, že Antonio vidí do nitra Picassa. Rostl s touto postavou," uvedla.

Příběh Françoise Gilotové a Picassa vypráví film Jamese Ivoryho Přežila jsem Picassa z roku 1996, ve kterém malíře hrál Anthony Hopkins.

Budapešť láká filmaře

AFP poznamenala, že seriál o Picassovi má jednu věc společnou s filmem Terminátor: Budapešť. Maďarská metropole, která posloužila k natáčení mnoha filmových trháků, láká filmaře daňovými výhodami a špičkovými zařízeními. V tvrdé konkurenci mezi evropskými metropolemi bylo Maďarsko jednou z prvních zemí bývalého komunistického bloku, která v roce 2004 přijala velmi výhodný systém daňových pobídek a dotací. Ten je podle jeho opěvovatelů v současnosti jedním z nejvíce konkurenceschopných na kontinentu: nabízí filmařům náhradu čtvrtiny nákladů.

Budapešť většinou soutěží s Prahou. "Bulharsko a Rumunsko jsou mnohem levnější, ale jejich schopnost dodržovat průmyslové standardy není na úrovni," uvedla Ildikó Keményová, která je spoluproducentkou seriálu o Picassovi. Díky zkušené a levné pracovní síle "se Budapešť po Londýnu stala druhou největší evropskou platformou pro natáčení filmů", tvrdí Daniel Kresmery ze studií Korda.

Loni se v Maďarsku natáčelo 285 snímků, z toho 64 v zahraniční produkci. Souběžně s tím prožívá skvělé období i maďarská kinematografie, jak svědčí filmy Saulův syn, ověnčený Oscarem, loňský snímek O těle a duši, který uspěl na festivalu v Berlíně, či filmy režiséra Kornéla Mundruczóa.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Lorenzo Carnero/ZUMA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ