Trezorové rukopisy Národní knihovny jsou na výletě
27.04.2010 14:30 Původní zpráva
Národní knihovna vypravila už svou třináctou "spanilou jízdu" středověkých rukopisů. Tentokrát do středověkého Lokte, který expozici vytvořil více než autentickou kulisu. Výstava Půvaby a tajemství klementinských rukopisů 13.-14. století začne v tamní knihovně ve středu a bude trvat do 20. června.
Vzácné rukopisné památky reprezentují Sedlecký antifonář, Pasionál Abatyše Kunhuty, Pontifikál Reginaulda z Baru, Velislavova bible, pařížský zlomek latinského překladu Dalimilovy kroniky a česká verze Dalimilovy kroniky. To znamená rukopisy, které patří k tomu nejvýznamnějšímu ze středověku, co skrývají trezory Klementina. Historická hodnota originálních rukopisů je jen těžko vyčíslitelná.
Na čele "žebříčku" domácích rukopisů stojí Kodex vyšehradský také z Národní knihovny, jehož cena se odhaduje až na jednu miliardu korun. Na desítky až stovky milionů korun se odhadují další středověké skvosty: Jenský kodex nebo třeba právě Pasionál abatyše Kunhuty a Velislavova bible. Z těchto důvodů nejsou v Lokti vystavené originály, ale jejich rukopisné kopie. I tak pořizovací cena souboru atakuje dva miliony korun.
Časové rozmezí unikátních rukopisů bylo ohraničeno dvěma stoletími, ve kterých české země zažily nebývalý rozkvět nejen na poli politickém, ale také na poli kulturním. Doslova a do písmene se na jednotlivých foliích rukopisů prezentuje doba posledních přemyslovských králů 13. století a unikátní vyspělé období 14. století, spojené s Lucemburky na českém trůnu, a to především největším z nich - římským císařem a českých králem Karlem IV.
Z exponátů je asi nejzajímavější je Pasionál abatyše Kunhuty, který vznikl a byl uchováván v klášteře benediktinek u sv. Jiří na Pražském hradě, kde nacházely útočiště přemyslovské princezny i vdovy a středověký „komiks" Velislavovy bible z poloviny 14. století. Ten dodnes udivuje bohatostí zobrazených sakrálních výjevů, jejichž součástí jsou i scény z každodenního života. Na výstavě nemůže chybět ani jeden z nejvýznamnějších objevů poslední doby - pařížský zlomek latinského překladu tzv. Dalimilovy kroniky, který Národní knihovna získala v roce 2005 v pařížské dražbě za 339 tisíc eur.
Foto: Národní knihovna
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.