24hodinový film o čase a kostel jako wellness centrum

Kultura
9. 6. 2011 15:30
Sál určený ke sledování čtyřiadvacetihodinového vítězného videa bienále.
Sál určený ke sledování čtyřiadvacetihodinového vítězného videa bienále.

Zlatého lva na 54. uměleckém bienále v Benátkách získal Švýcar Christian Marclay za čtyřiadvacetihodinovou filmovou koláž s názvem Hodiny. Cenu za nejlepší pavilon tentokrát obdrželi Němci za výtvor Christopha Schlingensiefa. Výsledky porota vyhlásila v den zahájení výstavy, 4. června.

Christian Marclay složil svou celodenní mozaiku The Clock z tisíců filmových ukázek, jejichž tématem je čas. Mluví se o něm či se zobrazuje v podobě hodinek, budíků, věžních hodin a podobně. Tyto filmové střepy pak sestavil do koláže, která se odehrává v reálném čase, čili respektuje dobu, kdy se na ni publikum dívá. Minutu po minutě tak diváka vtahuje do neexistujícího virtuálního příběhu, který je střídavě napínavý, tragický či romantický a nabízí nekonečné množství výkladových i fabulačních možností.

Ústřední bod německého pavilonu, který je zároveň kostelem i lázněmi.Mezi téměř devadesáti národními pavilony porota letos ocenila ten německý, který navrhl provokativní performer, divadelní a filmový režisér Christoph Schlingensief. Jedenapadesátiletý umělec si bohužel cenu převzít nemohl, protože mezi nominací a oceněním podlehl minulý rok rakovině plic. Jeho pavilon je zároveň výrazně sakrálním prostorem a africkým wellnes centrem. Setkáme se tu jak s ukřižovaným Kristem, tak se saunou, bazénem a masážními kabinami. Pavilon je inspirován reálným kostelem z umělcova rodiště.

Český pavilon letos naplnil mladý výtvarník Dominik Lang upravenými sochami svého otce Jiřího Langa. Deformované a zasazené do nových souvislostí mají evokovat nedávnou historii Česka, především pak "uměleckou šeď 50. a 60. let". Expozice nese název podle jednoho z reliéfů Jiřího Langa Spící město. Zvolení Dominika Langa jako reprezentanta současné výtvarné scény v Česku a na Slovensku ale provázely komplikace. Langův projekt sice pro benátské bienále doporučila Německý pavilon.odborná komise ustavená Národní galerií, její ředitel Milan Knížák ale rozhodnutí komise nerespektoval a dal přednost projektu jiných umělců, trojici Vasil Artamonov, Alexej Klyuykov a Pavel Sterec. Ti ale na protest proti takovému postupu účast na prestižním bienále odmítli.      

Proti Knížákovu rozhodnutí se zvedla vlna protestu umělců a historiků umění. Ministr kultury Jiří Besser poté 6. prosince rozhodl o tom, že na bienále pojede Lang a že organizaci bienále a odpovědnost za výběr umělců převezme do budoucna ministerstvo kultury. "O reprezentaci na bienále by měla rozhodovat odborná komise, ne vyhraněný umělec," prohlásil.

Spící město Dominika Langa.

Autor: - pes -Foto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

Filmová nadace ocenila pět vybraných scénářů skoro milionem korun

Kultura
7. 7. 2025

Nález zakopaných mincí u Jevíčka je unikátní. Učiněný poklad, tisíce mincí

Kultura
7. 7. 2025

Zastavte se v IQOS zóně na Colours of Ostrava a nalaďte se na vlnu zážitků

Kultura
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ