Abstraktní Paříž divokých barev v malbách Troupy

Kultura
27. 1. 2017 21:55
Dílo Miloslava Troupa.
Dílo Miloslava Troupa.

Malíře Miloslava Troupa připomíná Alšova jihočeská galerie (AJG). V českobudějovickém Wortnerově domě otevřela výstavu Paříž, Paříž, která přináší kolem 40 prací a vznikla ke stému výročí autorova narození.

Kolekce přináší obrazy, jež Troup namaloval při studijním pobytu v Paříži v letech 1945 až 1949. Čtyři roky ve městě nad Seinou ho silně ovlivnily, dostal se do ateliérů umělců jako Óscar Domínguez, André Lhote, Georges Braque, Serge Poliakoff, ale i tehdejší nastupující hvězdy francouzského umění Bernarda Buffeta.

Bratři Zdeněk (vlevo) a Vojtěch Troupovi představují v Netolicích obraz svého strýce Miloslava Troupa nazvaný Jacqueline."Navazuje na abstraktní motivy, které se prosazují v poválečném francouzském umění, je tam cítit fauvismus, dotek kubismu, divoké barvy. Styl, který v té době nebyl v Československu akceptován," řekl ředitel galerie Aleš Seifert.

Miloslav Troup (1917 - 1993), rodák z Hořovic u Berouna, chodil na obecnou školu v Hluboké nad Vltavou. Jako dospělý žil v Praze, ale oblíbil si jižní Čechy, kam zajížděl za svým bratrem Zdeňkem, prachatickým lékárníkem a jeho rodinou, s níž trávil letní dovolené i vánoční svátky. Pochován je v Prachaticích, v rodinné hrobce. V roce 1966 získal cenu UNESCO za nejlepší ilustrace na frankfurtském knižním veletrhu a šestkrát ilustrátorskou cenu v celostátní soutěži Nejkrásnější kniha.

Alšova Jihočeská galerie zahájila v českobudějovickém Wortnerově domě tří výstavy: Friedrich Feigl Oko vidí svět, Petr Kubeš Kuběs rozostřeno a Miloslav Troup Paříž, Paříž. Na snímku jsou díla Friedricha Feigla."Pro Troupa bylo velkou výhodou, že do Francie odešel jako autor s pevnými řemeslnými základy absolventa pražské Uměleckoprůmyslové školy. Z poválečné francouzské moderny byl schopen přijmout to nejkvalitnější v podobě barevnosti a skladby," řekl kurátor Adam Hnojil.

Výstava přibližuje tvorbu z pařížského období, které zakončil Troupův dobrovolný návrat do Československa. Nejznámějším obrazem je Paříž kolem šesté večerní, jemuž se někdy říká Mona Lisa 20. století. V Paříži se také seznámil s dívkou jménem Jacqueline Lee Bouvierová, která se později stala manželkou J. F. Kennedyho. Vznikl tak obraz Jacqueline.

AJG, jež na hlavní výstavě sezony představí Victora Vasarelyho, připomněla Troupa retrospektivou již v roce 2011. V galerii začaly rovněž výstavy malířů Friedricha Feigla (1884-1965) a Petra Kubeše (*1966). Všechny tři potrvají do 16. dubna.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Youtube, Facebook, Pancer Václav, Binter Tomáš

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ