Československá moderna
Abstraktní Paříž divokých barev v malbách Troupy
27.01.2017 21:55
Malíře Miloslava Troupa připomíná Alšova jihočeská galerie (AJG). V českobudějovickém Wortnerově domě otevřela výstavu Paříž, Paříž, která přináší kolem 40 prací a vznikla ke stému výročí autorova narození.
Kolekce přináší obrazy, jež Troup namaloval při studijním pobytu v Paříži v letech 1945 až 1949. Čtyři roky ve městě nad Seinou ho silně ovlivnily, dostal se do ateliérů umělců jako Óscar Domínguez, André Lhote, Georges Braque, Serge Poliakoff, ale i tehdejší nastupující hvězdy francouzského umění Bernarda Buffeta.
"Navazuje na abstraktní motivy, které se prosazují v poválečném francouzském umění, je tam cítit fauvismus, dotek kubismu, divoké barvy. Styl, který v té době nebyl v Československu akceptován," řekl ředitel galerie Aleš Seifert.
Miloslav Troup (1917 - 1993), rodák z Hořovic u Berouna, chodil na obecnou školu v Hluboké nad Vltavou. Jako dospělý žil v Praze, ale oblíbil si jižní Čechy, kam zajížděl za svým bratrem Zdeňkem, prachatickým lékárníkem a jeho rodinou, s níž trávil letní dovolené i vánoční svátky. Pochován je v Prachaticích, v rodinné hrobce. V roce 1966 získal cenu UNESCO za nejlepší ilustrace na frankfurtském knižním veletrhu a šestkrát ilustrátorskou cenu v celostátní soutěži Nejkrásnější kniha.
"Pro Troupa bylo velkou výhodou, že do Francie odešel jako autor s pevnými řemeslnými základy absolventa pražské Uměleckoprůmyslové školy. Z poválečné francouzské moderny byl schopen přijmout to nejkvalitnější v podobě barevnosti a skladby," řekl kurátor Adam Hnojil.
Výstava přibližuje tvorbu z pařížského období, které zakončil Troupův dobrovolný návrat do Československa. Nejznámějším obrazem je Paříž kolem šesté večerní, jemuž se někdy říká Mona Lisa 20. století. V Paříži se také seznámil s dívkou jménem Jacqueline Lee Bouvierová, která se později stala manželkou J. F. Kennedyho. Vznikl tak obraz Jacqueline.
AJG, jež na hlavní výstavě sezony představí Victora Vasarelyho, připomněla Troupa retrospektivou již v roce 2011. V galerii začaly rovněž výstavy malířů Friedricha Feigla (1884-1965) a Petra Kubeše (*1966). Všechny tři potrvají do 16. dubna.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.