Akademie výtvarných umění zná <span>jméno nového rektora</span>

Kultura
30. 10. 2009 15:45
Staronový rektor Jiří Kotalík s Milanem Knížákem.
Staronový rektor Jiří Kotalík s Milanem Knížákem.

Hlavní budova akademické akademie.Volby byly vyhlášeny 19. května a k 29. září byly podávány návrhy na kandidáta na rektora. Z nich vzešli s dostatečným počtem hlasů (minimálně 30) dva kandidáti - Jiří T. Kotalík a Jiří Příhoda, oba v současné době pedagogové Akademie.

Kotalík momentálně vede katedru teorie dějin umění, Příhoda stojí v čele školy monumentální tvorby. Po veřejném shromáždění Akademické obce 22. října se uskutečnila 29. října na půdě Akademického senátu tajná volba. Hned v prvním kole zvítězil poměrem hlasů 16:9 Jiří T. Kotalík (1951). O generaci mladší Příhoda (1966) neuspěl. Tím dala mimoděk akademie také najevo své další směřování.

Staronový rektor Jiří Kotalík s Milanem Knížákem.Staronový rektor Jiří Kotalík akademii už vedl v letech 1991 - 2003. Ve svých tezích volebního programu letos proklamoval např. udržení existujícího standardu kvality Akademie, zajištění efektivního využívání zdrojů (úspory, čerpání ze strukturálních fondů EU atp.), prosazení a zachování uznání specifik vysokých uměleckých škol, inovace struktury a náplně výuky podle potřeb studentů.

Po zveřejnění jmen kandidátů před definitivní volbou Akademického senátu se zvedla vlna diskuze prosazující důraznější změny v celkovém vedení Akademie, které by vedly k celkovému otevření instituce veřejnosti, omlazení pedagogického kolektivu a potřeby návaznosti na aktuální světové umělecké tendence včetně intenzivnější spolupráce se zahraničními vysokými uměleckými školami. Tyto návrhy byly předkládány budoucímu rektorovi k dalšímu zvážení.

Jestli je ale nově zvolený rektor opravdu tím ideálním člověkem pro změnu, je otázkou. Stačí si přečíst první větu tezí jeho volebního programu. „Akademii považuji za stabilizovanou, respektovanou  a praxí prověřenou instituci, která žádné zásadní reformy  nepotřebuje," píše v něm.

To, že člověk jeho generace není zárukou změn vyjádřil také například umělec Jiří Černický k volbě ve svém otevřeném dopise na akademii napsal: „Atmosféra na této instituci  už léta vypovídá spíše o strnulosti, uzavřenosti, rigidnosti, zatuchlosti, atd....  Zkrátka AVU je opravdu v nejhorším slova smyslu „akademická" a to zejména díky starší generaci profesorů v čele s rektorem Kotalíkem. Proto podporuji  generační výměnu." Podporu svému generačnímu druhovi podobně vyjádřila například konceptuální umělkyně Milena Dopitová nebo malíř Jan Merta.

Současný rektor AVU profesor Jiří Sopko ukončí své druhé čtyřleté funční období k 31. lednu 2010. Nový rektor po jmenování prezidentem nastoupí do své funkce v únoru.

Foto: AVU a archiv TÝDNE

Autor: - raw -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ