Andělé napříč dějinami. Muzeum umění otevře ojedinělou expozici

Kultura
26. 10. 2016 13:00
Andělé zachycení na malbách, kresbách i v podobě soch budou k vidění v Olomouci.
Andělé zachycení na malbách, kresbách i v podobě soch budou k vidění v Olomouci.

Prostory Muzea umění v Olomouci obsadilo více než 200 andělů zachycených v malbách, kresbách, ale i v podobě soch. Staly se ústředním tématem expozice Šumění andělských křídel, která zachycuje jejich vyobrazení od gotiky až po současnost. Vystaveny jsou ve dvou budovách muzea - v Muzeu moderního umění a Arcidiecézním muzeu. Podle zástupců muzea jde o první výstavu v tuzemsku, která se andělům ve výtvarném umění věnuje s takovou důkladností.

"V rámci činnosti Muzea umění se jedná o velmi rozsáhlou a nezvyklou konfrontaci starého a moderního umění zahrnující několik staletí od středověku až po 21. století na 200 exponátech. Jde nejen o exponáty z našich sbírek, ale velká část je sesbírána z celé České republiky. Zacílením výstavy se jedná o mimořádně náročný a pro nás i prestižní projekt," řekl zástupce ředitele muzea Ondřej Zatloukal.

Koncepce výstavy se podle kurátorky Gabriely Elbelové připravovala přes tři roky. Ústředním tématem je charakterizace anděla, hledání odpovědí na otázku, kdo anděl je. "Zdá se totiž, že do konce 19. století anděl žádné charakterové vlastnosti neměl a ve výtvarném umění figuroval podle toho, jaké úlohy plnil v lidských příbězích. Exponáty jsme po dlouhých diskusích rozdělili podle toho, v jaké roli andělé vystupují ve znázorněném příběhu," uvedla Elbelová.

Návštěvníci tak uvidí příklady zpodobení andělů v jednotlivých rolích jako Zprostředkovatele nebo Posla, Průvodce, Ochránce, Adoranta a v oddílu Anděl pak díla obecně vymezující postavy anděla. Podle spoluautorky expozice Barbory Kundračíkové je výstava na všech úrovních hravá, návštěvníci budou podle ní překvapeni, kolik motivů v tomto tématu najdou.

Z olomouckých fondů je vystaveno 20 procent exponátů, zbývající pocházejí například ze sbírek Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně a z galerií z Ostravy, Bratislavy či Plzně. Kromě maleb návštěvníci spatří středověké rukopisy, kresby, grafiky, sochy a fotografie. Mezi nejcennější exponáty patří dvě sochy Matyáše Bernarda Brauna, obraz Jákobův žebřík italského barokního malíře Domenika Fettiho či monumentální zlacené světlonoše z náhrobku svatého Norberta ze Strahovského kláštera.

Z nového umění je téma anděla zachyceno například v díle Jana Zrzavého, Mikuláše Medka či v nových pracích Jana Knapa. Na výstavě se představí i díla slovenských autorů nebo současné multimediální výtvarnice Doroty Sadovské, doplnily kurátorky.

Výstava bude zpřístupněně ve čtvrtek 27. října. Historii výtvarného ztvárnění nebeských poslů si budou moci lidé prohlédnout do 5. března.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PICTURE ALLIANCE

Další čtení

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025
ilustrační foto

Zelený čtvrtek: Nepůjčujte si, nehádejte se a snězte něco zeleného

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ