Písně a tance
Ani déšť je nezastavil. Děti v Luhačovicích oslavovaly folklor
18.09.2016 14:30
Třídenní Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem, který skončil v Luhačovicích na Zlínsku, přilákal davy lidí. Sledovaly vystoupení zhruba 320 dětí z 12 souborů ze čtyř zemí. Kromě domácích dorazili i účinkující ze Slovenska, Polska a Maďarska. Informovala o tom za pořadatele řekla Hana Slováková.
"Ukázalo se, že ani počasí nás nezastaví. Bylo to trošku problémové oproti jiným letům. Páteční program v Pozlovicích proběhl za krásného počasí, v sobotu nám počasí těžce nepřálo, přesto si diváci přišli na své a nebyli o nic ošizeni," uvedla Slováková. Místo Lázeňského náměstí se v sobotu hrálo na lázeňské kolonádě a v kulturním domě Elektra.
Jediným zásahem do programu tak bylo zrušení sobotního průvodu účinkujících souborů městem, který nešlo kvůli dešti uskutečnit. V neděli ráno dokonce vysvitlo slunko, ale po poledni se obloha opět zatáhla. Déšť zasáhl i do sobotního vyhlašování soutěže o Vesnici roku, které bylo přesunuto také do Elektry. Zažila radost obyvatel vítězné obce, Kašavy ze Zlínska.
Letošní 24. ročník festivalu ozdobilo i páteční odhalení pamětní desky na pozlovické základní škole věnované Antonínu Václavíkovi. Václavík, jenž byl prvním vědeckým pracovníkem Slováckého muzea v Uherském Hradišti, je považován za nestora československé etnografie. Je mimo jiné autorem monografie Luhačovské Zálesí.
Předloni byla na budově školy odhalena pamětní deska manželům Haluzovým. Věra Haluzová byla zakladatelkou folklorního souboru Malé Zálesí a před 24 lety i celého festivalu. Manžel Jan ji v těchto aktivitách podporoval. Je znám jako sportovec a trenér Emila Zátopka i funkcionář spolku Orel a Konfederace politických vězňů.
Festival provázel i lidový jarmark a program Hrajeme si na vsi. Podle Slovákové by přehlídka měla diváka i účinkující děti především bavit. Letos si soubory festival zpestřily například i fotbalovým turnajem, na který domácí Malé Zálesí pozvalo své kolegy z Polska, Maďarska a ze Slovenska. "Přišli velice nadšení. Je to i o sbližování mezi dětmi a národy," dodala Slováková.
Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem se poprvé konal v roce 1992 při příležitosti oslav 400. výročí narození Jana Amose Komenského. Pořadatelé se snaží spojit lidovou kulturu s dalšími zeměmi nejen z Evropy. Festival patří k nejvýznamnějším tuzemským událostem svého druhu a je členem světové organizace lidového umění CIOFF.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.