Belgie má novou atrakci, muzeum surrealisty Magritta
02.06.2009 17:47
V Bruselu se v úterý veřejnosti otevřelo nové muzeum belgického malíře Reného Magritta, který je považován za jednoho z nejznámějších představitelů surrealismu. Na "svatostánek" zasvěcený pouze Magrittovi, který se stal největší sbírkou umělcových obrazů na světě, čekal Brusel nejméně čtyři desetiletí.
Již v první den prohlídky budovu, která na ploše 2500 metrů čtverečních nabízí k zhlédnutí na 250 obrazů, zaplavily davy domácích i zahraničních návštěvníků.
Obrazy umělce, který na rozdíl od mnoha dalších surrealistických umělců prožil celý svůj život pokojně a po boku své první lásky Georgette, jsou tajemstvím přímo nasáklé.
Divák se může často jen marně dohadovat, jaký je vztah mezi reálným předmětem a plátnem, na nějž jej Magritte (1898 až 1967) v zajetí své nekonečné fantazie přenesl.
Toto není dýmka
Na jednom z proslulých obrazů z konce 20. let minulého století Magritte namaloval dýmku, diváka nicméně znejistil nápisem "Toto není dýmka". Je to prostě umělecké dílo, které není jen pouhým odrazem skutečnosti, snaží se divákovi "vtlouct" do hlavy umělec. "Moje malba, to jsou viditelná vyobrazení, která nic neskrývají. Evokují tajemství. Samozřejmě, když někdo vidí mé obrazy, ptá se sám sebe: ´Co to znamená?´ Neznamená to nic, protože ani záhada nic neznamená, je totiž nepoznatelná," řekl kdysi o svém díle Magritte.
Magritte nicméně čerpal svou inspiraci z každodenního života, a nikoliv ze snů, jak to dělali mnozí surrealističtí umělci včetně českého básníka Vítězslava Nezvala. Slavný Belgičan však "lstivě" umisťoval obyčejné lidi nebo předměty v nečekaném kontextu.
Přispěla i česká architektka
Realizace projektu Magrittova muzea v Bruselu by nebyla možná, kdyby na ni velkou částkou nepřispěla soukromá firma GDF SUEZ. Právě díky ní a dalším investorům bylo možné úplně přestavět budovu pětipatrového neoklasicistního hotelu Altenloh na muzeum.
Přeměny budovy na umělecký svatostánek se účastnila i Čestmíra Veselá, česká architektka a spolumajitelka bruselského ateliéru Cerau, který se podílel mimo jiné na výstavbě budov Evropského parlamentu v Bruselu.
Kurátoři muzea, v němž jsou ode dneška k zhlédnutí obrazy ze všech Magrittových tvůrčích období, očekávají, že by jej ročně mohlo navštívit na 600 až 700 tisíc lidí.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.