Hlavním tématem letošního ročníku festivalu demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro bude 40. výročí Charty 77. Festival se ve Zlíně uskuteční od 5. do 8. června. V divadle se bude diskutovat o rolích prezidenta, období normalizace a "alternativních faktech" v médiích a politice.
Zlínské jaro nabídne diskuze, výstavy a besedy se studenty, prezentovat se budou také neziskové organizace. O motivacích a cílech bude mluvit například kandidát na prezidenta Jiří Drahoš. Charta 77 bude tématem diskuze s historikem Petrem Blažkem, hudebníkem Jaroslavem Hutkou a socioložkou Jiřinou Šiklovou. Do Zlína přijede i Milan Uhde, který se zúčastní diskuze o rolích prezidenta nazvané "Od Václava Havla k Donaldu Trumpovi".
"Na náměstí Míru bude otevřena výstava Nemohli jsme mlčet - lidé Charty 77 a v divadle bude tradiční prezentace neziskových organizací Normální je pomáhat," uvedl pořadatel Tomáš Pasterný ze spolku Zlínská křižovatka. Program festivalu je na stránkách www.zlinskejaro.cz.
Charta 77 byla jednou z nejvýznamnějších občanských akcí odporu proti předlistopadovému režimu, upozorňovala na nedodržování lidských a občanských práv v tehdejším Československu a její signatáři se stali terčem represí totalitního režimu. Iniciativa se začala utvářet při soudním procesu s hudebníky kolem kapely The Plastic People of the Universe. První přípravná schůzka iniciátorů disidentského hnutí se konala 10. prosince 1976. Prvními mluvčími Charty se stali bývalý ministr zahraničí Jiří Hájek, dramatik Václav Havel a filozof Jan Patočka. Mezi Vánocemi a Novým rokem své podpisy pod text Charty 77 připojilo 242 signatářů. Do ledna 1990 dokument Charta 77 podepsalo přes 1800 lidí a jen 25 z nich svůj podpis veřejně odvolalo.
Zlínské jaro se letos bude konat sedmým rokem. Loni připomenulo pětadvacáté výročí odchodu sovětských vojsk z tehdejšího Československa, dřívější ročníky byly věnovány sametové revoluci v roce 1989, Janu Palachovi i Václavu Havlovi.