Britský malíř isnpirovaný českým uměním vystavuje v Praze

Kultura
26. 8. 2016 15:24
Obraz "From Whitley Bay to Prague."
Obraz "From Whitley Bay to Prague."

Britský výtvarník a muzikant Paul Harvey vystavuje v pražské galerii Černá labuť svá díla inspirovaná českými filmy i výtvarným uměním. Výstava se jmenuje From London to the Czech Avant-Garde a potrvá do 23. října.

Harvey ve svých dílech cituje klasiky české kultury a jejich díla - kultovní Valerii a týden divů Jaromila Jireše, Ovoce stromů rajských jíme Věry Chytilové, Krvavý román Josefa Váchala, dílo Bohumila Hrabala i koláže Karla Teigeho či obrazy Alfonse Muchy. Harvey se řadí ke stuckictům, tedy umělcům, kteří se navracejí ke klasické malbě a soše.

"Harveyho dílo tvoří citace klasiků českého umění. Autor zároveň pochopil i český smysl pro humor, smysl pro trapnost dovedenou až do úplného konce. Aktuální výstava představuje hráče v punkových kapelách, tvůrce komiksů a později nejtypičtějšího představitele nového uměleckého směru stuckismus," říká kurátor výstavy Josef Záruba-Pfeffermann.

European Affair II.

Harvey se s českou avantgardou seznámil prostřednictvím nové vlny českého filmu 60. a 70. let, zejména díky filmu Valerie a týden divů. Přes autora námětu Vítězslava Nezvala se pak Paul Harvey dostal k Devětsilu, Pražské surrealistické skupině, Teigemu i Toyen. "Některé mé malby byly přímo ovlivněny dílem českého výtvarníka a spisovatele Karla Teigeho, zejména sérií fotomontáží či koláží, které vytvářel od roku 1934 do své smrti v roce 1951," říká umělec, pro nějž má české výtvarné a filmové umění statut klíčové umělecké inspirace.

Fascinuje ho Teigeho unikátní schopnost propojit ženské postavy, krajinu a architekturu. Teige měl za to, že veškeré umění není nic jiného než transformovaná erotika, a že neexistuje žádné jiné téma než všemocnost lásky, říká kurátor. "Jeho dílo má silné a autentické surrealistické prvky, ale vyjádřené takovým způsobem, že je pociťujeme jako realitu, vlastně jako přirozenost,dodává Paul Harvey.

Kino XXXVII.

Harvey se narodil v roce 1960 v anglickém městě Burton upon Trent v hrabství Staffordshire. Vystudoval design a výtvarné umění. Od roku 1977 hrál v punkových kapelách. V roce 1982 spolu s Chrisem Reynoldsem založil komiks Mauretania Comics. Od roku 1986 přednáší o umění a designu. V roce 2001 založil výtvarnou skupinu The Newcastle Stuckists.

Stuckismus je umělecký směr, který vznikl v Británii v roce 1999. Svůj název vytvořili ze slova "stuck", tedy uvíznutý, zaseknutý, kterým konceptualistka Tracey Eminová označila jejich malby, uvízlé v umělecké minulosti. Stuckisté odmítají považovat za umění předměty, které se - dle jejich slov - stávají uměním až poté, co se ocitají v galeriích, čímž myslí právě konceptuální umění. Dnes existují skupiny stuckistů v mnoha zemích, v roce 2004 vznikla i česká odnož stuckistického hnutí s názvem Prague stuckists.

Autor: ČTK Foto: , www.paulharveypaintings.com/

Další čtení

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ