S bouřícími se žaludky bojovala trojice britských umělců, kteří se rozhodli stvořit umělecké dílo inspirované stavem beztíže. Využili k tomu letadla k výcviku kosmonautů, kterému se příznačně přezdívá "Dávivá kometa".
Než letoun přistál zpět v Hvězdném městečku, výcvikovém středisku ruských kosmonautů nedaleko ruské metropole, udělal deset obletů po parabolické dráze. Umělci během letu zakusili třiadvacetivteřinové stavy beztíže, sérii prudkých stoupání a střemhlavých pádů, simulujících nulovou přitažlivost. Pokaždé, když se stroj šplhal vzhůru, zakusili odvážlivci Nasser Azam, Lyn Haganová a Luke Jerram krátké chvilky dvojnásobné gravitace, při nichž se cítili, jakoby vážili dvakrát tolik.
Haganová na palubě letadla natáčela reakce typu "dravec a kořist", jejichž aktéry byly živá kočka a myš ve stavu beztíže. Podle Azama se kočce i Haganové udělalo asi v třetině experimentu špatně, takže bylo třeba jej zkrátit. Jerramovi bylo natolik zle, že od tvorby uměleckého díla úplně upustil.
"Zjistili jsme, že se kočka změnila v myš," řekl Azam. "Kočička byla mnohem vyděšenější než myška." Zvířata podle něj ale neutrpěla během letu žádné zranění. Vzduchem volně plující Azam mezitím dokončil předpřipravené malby odhmotněných postav, inspirované umělcem Francisem Baconem. Chtěl prý tak vzdát hold Baconovu malířskému umění. "Upřímně řečeno, bylo to euforické," komentoval let Azam. "Byly okamžiky, kdy jsem maloval hlavou dolů." Svá plátna si předem připravil ještě v Londýně, kde na ně nanesl podkladový nátěr, a dokončil je v letadle s použitím olejových barev. Podkladová barva by prý ve stavu beztíže poletovala kolem.
Haganová naplánovala projekt Life In Space v roce 2004 a poté kontaktovala ruskou kosmickou agenturu Roskosmos, která prý nabídla let bezplatně. Výsledky experimentu - včetně Azamových obrazů a videozáznamu letu budou k vidění v říjnu v londýnské County Hall Gallery.
Foto: ČTK