Brno má tunel, který vás vnímá

Kultura
22. 8. 2011 12:30
Interaktivní podchod v Brně.
Interaktivní podchod v Brně.

Podle denní doby, ročního období i rychlosti, jíž člověk podchodem pod Heršpickou ulicí prochází či projíždí, se mění barvy jeho osvětlení. Podle tvůrců jde o unikátní interaktivní instalaci, která u nás nemá obdobu.

Osvětlení navrhl Filip Müller ze společnosti Philips. Byl si prý vědom, že většina podchodů v ČR neujde sprejerským nápisům. Graffiti se proto stalo základem díla, ne však v podobě vandalských nápisů, ale jako street art. Graffiti podle něj navíc dobře spolupracuje se světlem.

Brněnský podchod."Vhodně vytvořená graffiti v kombinaci s dynamickým barevným světlem mají tu vlastnost, že dokážou rozpohybovat statické obrázky do dynamických scén," popsal Müller v odborném časopise Světelnětechnická zařízení. Prý je to dáno tím, že když se například na červený objekt posvítí zeleným nebo modrým světlem, vypadá jako černý. Při nasvětlení červeným světlem naopak vystoupí do popředí. Analogicky jev funguje pro zelenou a modrou. 

Tunel mění barvy podle rychlosti, jakou jím lidé procházejí nebo projíždějí.Dynamiku proměn světelné scény v tunelu řídí sám chodec či cyklista. Na obou koncích tunelu jsou čidla, která změří, jak rychle se pohybuje. Světelná vlna se pak rozpohybuje v trojnásobku jeho rychlosti. Překvapení podle Müllera čeká i ty, kdo se v noci v podchodu zastaví a nechají světelnou scenerii dohrát do tmy. "Některá graffiti jsou vytvořena sprejem obsahujícím i fosfor, který ve tmě světélkuje," dodal. 

S instalací přišla firma CTP Invest, která poblíž provozuje kancelářský areál. "Zjednodušeně řečeno jsme chtěli, aby se naši klienti měli cestou k nám na co dívat. A také jsme chtěli trošku ubrat vody z mlýna sprejerům, kteří by tam jistě na zdi nastříkali svoje klikyháky," řekl Lidovým novinám projektový manažer firmy Karel Smejkal. Výzdoba přišla na necelé dva miliony korun.

Autor: - pes -, ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ