Čapek a Špála jsou multimilionáři. Aukce je důkaz
12.04.2010 10:30
Na více než 3,7 milionu korun i s aukční přirážkou se na nedělní aukci výtvarného umění v pražském hotelu Hilton vyšplhala cena obrazu Václava Špály Duha. Jen asi o 100 000 korun méně zaplatil kupec za druhý nejdražší obraz, dílo Josefa Čapka Na jahodách.
Špálův kubistický obraz z let 1912 až 1913 s vyvolávací cenou 2,2 milionu korun byl podle aukční síně ve 30. letech minulého století jednou z kulis při setkáních takzvaných Pátečníků, tedy tehdejšího prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a jeho přátel z intelektuálních kruhů.
Jedním z účastníků těchto schůzek byl právě Čapek; jeho obraz se začal dražit s cenou 1,8 milionu korun. Asi 2,4 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky zaplatí nový majitel dalšího Špálova díla, oleje Na Komorním hrádku z roku 1924 s vyvolávací cenou 1,4 milionu korun.
"Překvapením je zájem o Karla Součka," konstatoval Neubert. Součkův olej na plátně nazvaný V dešti - Pláštěnky šel do aukce s vyvolávací cenou 160 000 korun, kupec za něj i s přirážkou zaplatí celkem 960 000 korun. "Dalo by se říci, že přišla renesance Karla Součka, dřív by se prodal tak za 80 000 korun," zhodnotil Neubert. Zhruba 360 000 korun navíc zaplatili účastníci aukce i za další dvě Součkova díla.
Olej Schodiště IX autora Františka Muziky z roku 1973 se i s přirážkou prodal za 1,08 milionu korun; na 960 000 korun se i s přirážkou vyšplhala cena dvou obrazů Kamila Lhotáka i jednoho díla Vincence Beneše.
Na aukci se nabízelo na pět stovek položek s celkovou vyvolávací cenou přes 30 milionů korun; podle Neuberta kupce našla asi polovina položek. Lidé za vydražené artefakty aukční síni zaplatí 40 milionů korun; i s aukční přirážkou tak bude celková zaplacená suma o osm milionů korun vyšší.
Podle názoru aukční síně jsou za současné hospodářské krize nákupy obrazů nejlepšími investicemi. Potvrzují to i loňské výsledky českého aukčního trhu. Sběratelé na aukcích utratili včetně provizí tři čtvrtě miliardy korun - o 90 milionů, tedy 13,5 procenta více než o rok dřív.
Foto: Galerie Art Praha
Diskuse