Černického tajemná Gagarinova věc a brufen

Kultura
1. 10. 2010 10:30
Bajkonur, sovětský kosmonaut a Gagarinova věc.
Bajkonur, sovětský kosmonaut a Gagarinova věc.

Už první výstava v nově otevřené Galerii Václava Špály může vzbudit rozruch, minimálně proto, že si s ní spousta lidí nebude vědět rady. Jiří Černický jim totiž nic nedá zadarmo.

Úvodní projekt, kterým se Špálovka poprvé představila pod taktovkou skupiny PPF se jmenuje Gagarinova věc a Věci, kterých mi není líto. Připravil ho držitel Ceny Chalupeckého z roku 1998 Jiří Černický.

Jurij Gagarin a ... copak je tam za ním opřeno?Při slavnostním otevření dramaturg galerie Pavel Lagner zdůraznil, že galerie by se měla stát trochu zasloužilým prostorem pro "zasloužilé umělce" zaměřené na tradiční techniky - sochu, malbu, případně fotografii. Jenže hned první výstava je konceptuální až hlava brní a prim na ní hraje video.

Černický je známý, ale ne snadno uchopitelný autor a svou novou výstavou to jen potvrzuje. Jeho umění je sice hravě experimentální a až designově čisté, ale neváhá ho kombinovat s vědeckým pojetím, které je pro mnoho lidí prostě složité a nezáživné.

Klade vedle sebe současnou vizualitu, psychoanalýzu, politicko-historický dokument, sociální vztahy i princip urychlovače elementárních částic. Přesto je všechno ukotvené v tom, co je pro české umění typické a tím je příběh. Jeho součástí je ovšem koncept, poměrně náročný na pochopení i na pozornost.

Černický se svými projekty často zabývá i několik let, čas a soustředění vyžaduje i od diváka. Bez návodu jsou jeho práce často nečitelné. Nenáročný shock-art na výstavě nehledejte, ale to neznamená, že autor nedokáže šokovat. Opak dokazuje už první z projektů - Gagarinova věc.

'Dobový plakát' se symbolem Gagarinovy věci."Základ je pravdivý," říká potutelně o svém historicko-mystifikačním projektu, když předkládá pečlivě zpracovanou dokumentaci záhadných okolností svázaných s letem prvního člověka do vesmíru. Jeho podstatou je rekonstrukce a osudy tajemné Gagarinovy věci, předmětu, který připomíná futuristický smeták, údajně nalezený ve zdemolovaném kokpitu sovětské rakety po jejím dosednutí na Zemi. Součástí dokumentace jsou fotografie, filmové a zvukové záznamy, ale i restaurátorská zpráva nebo technické rysy. Autorovi nestačí dokazovat jen existenci objektu, ale mapuje i jeho záhadnou roli během studené války. Je na každém, aby zvážil, kolik je na věci pravdy a kolik umělecké licence.

Ani z dalších vystavených projektů nebude zřejmě běžný divák příliš moudrý, natož aby mu přinesly jasné odpovědi. Především proto, že Černický kombinuje umění a vědu. Jednou se zabývá kazy na starých filmových páscích, jindy se snaží zviditelnit myšlenky. Pak zase pracuje s drobnostmi, které mu věnovali náhodní lidé a pohrává si s nimi na základě toho, co zjistil o urychlovači elementárních částic.

Člověk se ale v jeho intelektuálních projektech snadno ztratí. Může si z galerie odnést materiál k přemýšlení stejně jako bolení hlavy. Ne náhodou je asi mezi vybranými maličkostmi kromě vteřinového lepidla a mezizubního kartáčku i brufen.

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ