Češi s umělci z Ghany představili projekt o přijímání smrti

Kultura
7. 6. 2019 18:22
Festival TANEC PRAHA.
Festival TANEC PRAHA.

V letošním ročníku festivalu Tanec Praha dostal více než dříve prostor tanec z jiných kontinentů než z Evropy. Poprvé se diváci festivalu seznámí se současným tancem z Madagaskaru nebo z Indonésie. V pátek vpodvečer mohli diváci pod širým nebem v pražské Stromovce vidět výsledek spolupráce české choreografky a tanečnice Lenky Knihy Bartůňkové a zpěvačky Ridiny Ahmedové s africkým souborem Ghana Dance Ensemble. Jejich projekt Eymen - Úhel pohledu se zabýval stářím a smrtí a různými pohledy na odchod člověka ze světa.

Začal cestou české tanečnice a zpěvačky do hlavního města Ghany Akkry, kde začaly se sběrem audio materiálu. Nahrávaly s řadou místních rozhovory na téma smrt. Po návratu pokračovaly ve sběru materiálu i v ČR tak, aby vznikla mozaika výpovědí. V pátek měl jejich projekt v Praze premiéru, kromě festivalu Tanec Praha je součástí také Pražského quadrienále. Po Praze se umělci představí ještě na turné po českých regionech.

V inscenaci uvedené dnes v parku Stromovka účinkuje ghanský tanečník a tanečnice, Bartůňková obsadila i dva seniory ze svých tanečních kurzů a jednoho street tanečníka. Jejich přirozené taneční projevy se prolínají s nahrávkami lidí odpovídajících na otázku, co pro ně znamená smrt. Odpovídají Češi i Ghaňané, dospělí i děti, které vypráví o svých představách vesele a o překot se předhánějí ve své imaginaci. Diváci sedí okolo plochy, na které se tanečníci pohybují, ti si občas sednou mezi ně a výsledkem je hodina, při níž si mnozí možná uvědomí i to, na co se třeba bojí jen pomyslet.

Autoři projektu chtěli propojit generace i odlišné kultury různých světadílů. Tradice západní Afriky i střední Evropy skrývají příběhy předávané z generace na generaci. V Africe ti nejstarší jsou nejváženějšími členy rodiny i společnosti, jejich odchod ze života je pak nejvýznamnější oslavou moudrosti, zkušeností a dobra. České členky týmu se proto lidí v Ghaně ptaly na to, co je pro ně smrt, zda skutečnost, nebo jen úhel pohledu - a kolik takových úhlů může být, zda jejich počet odpovídá počtu lidí nebo počtu kultur. V představení pak pracují s tezí, že všichni procházejí stejným obloukem od zrození k zániku, každý má své příběhy, obavy a radosti spojené s představou, co je na konci čeká. ​

Projektu předcházela obdobná spolupráce na projektu Ghana zrána, který připravil Tanec Praha se svými ghanskými partnery pod choreografickým vedením Moniky Rebcové v roce 2017.

Autor: ČTK Foto: , Facebook/ TANEC PRAHA

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ