České muzeum výtvarných umění <span>zůstane i v Praze</span>

Kultura
16. 3. 2009 18:40
Galerista Jan Třeštík
Galerista Jan Třeštík

Galerista Jan Třeštík, pověřený ředitel ČMVUČeské muzeum výtvarných umění bude nadále správcem tří domů v Husově ulici v Praze. To je jedna z mála konkrétních informací o budoucnosti této instituce, které v pondělí poskytl její pověřený ředitel Jan Třeštík.

Přesunutí těžiště činnosti Českého muzea výtvarných umění do nově rekonstruovaných prostor v Jezuitské koleji v Kutné hoře nebude znamenat odchod jedné z nejvýznamnějších českých galerií z Prahy. Řekl to na pondělní tiskové konferenci pověřený ředitel této instituce Jan Třeštík.

"Vedení Středočeského kraje vzalo minulý týden na vědomí skutečnost, že ČMVU jako instituce nadále zůstává jediným a výlučným správcem komplexu v Husově ulici," uvedl Třeštík. Právě nejasná budoucnost dosavadaního sídla ČMVU na pražské Královské cestě vyvolala v uplynulých týdnech řadu protestů zaměstnanců muzea i velké části odborné veřejnosti.

ČTĚTE TAKÉ: Z Prahy zmizí tradiční galerie. Městu to nevadí

Rada Středočeského kraje, který je zřizovatelem galerie, totiž 19. ledna schválila návrh hejtmana Davida Ratha, podle něhož by mělo být v Husově ulici propagační centrum Středočeského kraje, jehož provozovatelem bude Středočeská turistická a informační služba. Ta měla v objektu zajistit i výstavní program z děl středočeských umělců. O dalším působení ČMVU v pražských prostorách se Rathův návrh nezmiňoval.

Rozhodnutí Středočeského kraje koncem ledna kritizoval ředitel ČMVU Ivan Neumann, podle něhož byla galerie dlouhodobě plánována jako dvoudomá, tedy sídlící v Praze i v Kutné Hoře. Neumanna rada Středočeského kraje počátkem února odvolala. Řízením je nyní pověřen galerista Jan Třeštík, který se podle svých slov na dobu působení v ČMVU vzdal fakticky i právně účasti na provozování soukromých galerií U Křížovníků, Mitte Studio a P&P Fine Art, v nichž dosud působil. Třeštík má řídit ČMVU po dobu přesunu hlavních činností muzea do nových prostor v Kutné Hoře. Má také připravit analýzu dosavadní činnosti a koncepci dalšího fungování ČMVU.

Plán Davida Ratha nevyšel přesně tak, jak si představoval.Podle zatím zveřejněných stručných informací vyčítá Třeštík spolu se svými odbornými poradci, jejichž jména však odmítl sdělit, muzeu neefektivní fungování, neatraktivní výstavní program, nedostatečné využívání sbírek a slabou propagaci. Jako jednu z prvních věcí mění nové vedení statut muzea: z jeho názvu zmizí výraz "v Praze" a vymezení činnosti muzea se rozšíří o komerční aktivity.

Podle kritiků je způsob, jakým Středočeský kraj se svou příspěvkovou organizací zachází, nezodpovědný. Zásadní změny ve fungování instituce by podle nich měl připravit ředitel, který bude vybrán v konkurzu, nikoli pouze pověřený manažer.

Působení v Praze? Okrajová otázka

Přestože podle nynějšího Třeštíkova prohlášení zůstane České muzeum výtvarných umění správcem budov v pražské Husově ulici, není ani teď úplně zřejmé, v jaké podobě se zde bude galerie prezentovat. V plánu je podle pověřeného ředitele "vytvoření nové programové koncepce, která se na jedné straně chce vymezit jednoznačně svým charakterem vůči ostatním muzejním institucím v Praze, na druhé straně se musí stát vizitkou a upoutávkou expozic v Kutné Hoře".

ČTĚTE TAKÉ: Rath nahradí galerii v Praze propagačním střediskem

Z Prahy se do Kutné Hory přestěhuje administrativní zázemí muzea, výstavní prostory v Husově ulici by však podle Třeštíka měly zůstat co do rozlohy zachovány, případně se ještě zvětšit. Konkrétnější určení výstavního plánu v Husově ulici vyplyne podle Třeštíka z nové koncepce celé instituce, na níž se nyní pracuje. Problematika domů v Husově ulici je podle pověřeného ředitele ČMVU v této souvislosti pouze marginální otázka.

Muzeum by mělo hlavně upozorňovat na expozice v Kutné Hoře.Výstavní prostory se mají o domy v pražské Husově ulici dělit s rozšířeným informačním centrem kraje "pod kuratelou Středočeské turistické a informační služby", s produktovou prodejnou Středočeského kraje, kde se budou prodávat výrobky středočeských firem a tvůrců, a s kavárnou.

Problematická je v současné době i budoucnost Českého muzea výtvarných umění v Jezuitské koleji v Kutné Hoře. Tam již zásluhou minulého vedení sice fungují depozitáře galerie, ale není stále jasné, jaký prostor dostane ČMVU pro vytvoření expozic. V budově má totiž zároveň sídlit středočeská Královská univerzita, o jejíž zřízení hejtman David Rath usiluje.

Foto: Robert Zlatohlávek, Tomáš Nosil, archiv Týdne

Autor: - bat -

Další čtení

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Na Lennonově zdi přibyly portréty. Budou i na nafukovací zdi

Kultura
26. 4. 2025
Ruští novináři a polští prokurátoři, kteří se zúčastnili přelíčení s K.H.Frankem, si prohlédli popravčí celu. (1945)

Pankrácká věznice, místo hrůzy. Před 80 lety sjela gilotina naposledy

Kultura
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ