České umění 19. století inspirované přírodními katastrofami

Kultura
25. 2. 2016 18:29
Výstava Západočeské galerie v Plzni s názvem Živly v nás. Na snímku vlevo je střelecký terč s motivem požáru Vysokého Mýta z roku 1818.
Výstava Západočeské galerie v Plzni s názvem Živly v nás. Na snímku vlevo je střelecký terč s motivem požáru Vysokého Mýta z roku 1818.

Obrazy, sochy, fotografie, filmy i průčelí budov, jejichž autoři zachytili v 19. století povodně, vichřice, požáry nebo symboliku přírodních živlů ukazuje od čtvrtka výstava v Západočeské galerii v Plzni. Pod názvem Živly v nás je součástí doprovodných programů víceoborového festivalu Smetanovské dny.


Na snímku je autorka výstavy Eva Bendová z Národní galerie v Praze u sochy Bohuslava Schnircha Volání na poplach.Přírodní živly a katastrofy patřily v 19. století k oblíbeným tématům v umění. Návštěvníci expozice mohou z vystavených děl vnímat bázeň a strach, ale i zájem a vzrušení, které přírodní katastrofy a živly vzbuzovaly, řekla autorka výstavy Eva Bendová z Národní galerie v Praze.

"Jsou zde díla, která jsou vystavena výjimečně, díla, která nikdo neviděl, díla, která jsou monumentálním projevem českého umění. Zároveň jsou zde anonymní díla, která zas vypovídají o tom, jakým způsobem v 19. století obyčejný člověk vnímal katastrofu," řekla.

Obrazy Mikoláše Alše z alegorického cyklu čtyř živlů.Vystaveny jsou například obrazy od Mikoláše Alše - jeho cykly se symboly živlů, obrazy Julia Mařáka zachycující les po vichřici, krajiny po bouři od Antonína Mánesa či lesní lávka v bouři od Augusta Piepenhagena. K vidění jsou i obrazy se soptícím Vesuvem, vichřice na moři, díla zachycující velké požáry Šluknova, Vysokého Mýta, Trutnov po požáru nebo povodně u Litoměřic. Jsou zde také stránky z časopisu Světozor s obrázky po výbuchu parního stroje v továrně na Poříčí, požáru továrny na olej v Karlíně či vnitřku Národního divadla po požáru.

"Držela jsem se čtyř živlů, protože mají velkou metaforu. Do výstavy se podařilo dostat i českou krajinomalbu s jejím tématem bouře a vichřice, alegorické cykly čtyř živlů v díle Mikoláše Alše i proměnu zobrazování ohně a vody v abstraktní živelné podobě do podoby konkrétného požáru a povodně v populární obrazové produkci," dodala Bendová.

Výstava trvá do 22. května.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Youtube, Němeček Pavel

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ