Obrazy, sochy, fotografie, filmy i průčelí budov, jejichž autoři zachytili v 19. století povodně, vichřice, požáry nebo symboliku přírodních živlů ukazuje od čtvrtka výstava v Západočeské galerii v Plzni. Pod názvem Živly v nás je součástí doprovodných programů víceoborového festivalu Smetanovské dny.
Přírodní živly a katastrofy patřily v 19. století k oblíbeným tématům v umění. Návštěvníci expozice mohou z vystavených děl vnímat bázeň a strach, ale i zájem a vzrušení, které přírodní katastrofy a živly vzbuzovaly, řekla autorka výstavy Eva Bendová z Národní galerie v Praze.
"Jsou zde díla, která jsou vystavena výjimečně, díla, která nikdo neviděl, díla, která jsou monumentálním projevem českého umění. Zároveň jsou zde anonymní díla, která zas vypovídají o tom, jakým způsobem v 19. století obyčejný člověk vnímal katastrofu," řekla.
Vystaveny jsou například obrazy od Mikoláše Alše - jeho cykly se symboly živlů, obrazy Julia Mařáka zachycující les po vichřici, krajiny po bouři od Antonína Mánesa či lesní lávka v bouři od Augusta Piepenhagena. K vidění jsou i obrazy se soptícím Vesuvem, vichřice na moři, díla zachycující velké požáry Šluknova, Vysokého Mýta, Trutnov po požáru nebo povodně u Litoměřic. Jsou zde také stránky z časopisu Světozor s obrázky po výbuchu parního stroje v továrně na Poříčí, požáru továrny na olej v Karlíně či vnitřku Národního divadla po požáru.
"Držela jsem se čtyř živlů, protože mají velkou metaforu. Do výstavy se podařilo dostat i českou krajinomalbu s jejím tématem bouře a vichřice, alegorické cykly čtyř živlů v díle Mikoláše Alše i proměnu zobrazování ohně a vody v abstraktní živelné podobě do podoby konkrétného požáru a povodně v populární obrazové produkci," dodala Bendová.
Výstava trvá do 22. května.