Unikátní stroj Prokopa Bartoníčka a Benjamina Mause, který dokáže třídit tisíce kamínků podle jejich barvy a struktury a vytvářet z nich mozaiky, bude v Praze spolu s experimentální grafikou k vidění od 5. do 17. ledna. Poté se výstava Ignorance přesune do Berlína.
Výtvarníci Prokop Bartoníček a Benjamin Maus se setkali před lety na studiích v Berlíně. Bartoníček poté Mausovy práce vystavoval ve svém pražském showroomu 22Presents, který letos na podzim přestěhoval do nového kulturního prostoru Ex Post, jejž výtvarník provozuje v Příčné ulici. Výstava Ignorance, která se opět otevře 5. ledna po vánoční pauze, je první společnou akcí českoněmeckého autorského dua, které působí na poli experimentálního designu.
Vytvořili pro ni složitý mechanismus s názvem Jller (čti Iller), který je naprogramovaný tak, aby z tisíců kamínku pomocí podtlaku vybral ty správné a ty pak buď seřadil podle barev a tvarů nebo z nich sestavil naprogramované obrazce. Robot dostal název podle německé řeky Iller, ze které použité kamínky pocházejí. Celou výstavu ovšem autoři pojmenovali Ignorance. Název má reagovat na současné trendy masové výroby, jako jsou rychlost, efektivita a nízká cena. "Tyto zdánlivé výhody mají pochopitelně vliv na ekologii, ale především dopad na kulturu, tedy vytrácení se znalostí a zapomínání původních výrobních postupů a řemesla," zdůvodňuje Bartoníček a dodává: "Hon za nízkou výrobní cenou se podílí na vytrácení schopnosti manuálně pracovat a spolupracovat, vytvářet hodnoty. Tyto tendence mají svůj zásadní podíl na míře ignorantství a nezájmu jednotlivců o své okolí a jeho rozvoj."
Myšlenka, která autory vedla k sestrojení mechanismu, se podle Bartoníčka zrodila z absurdity, že v dnešní době na výrobních linkách fungují superdokonalé stroje, které ovšem vyrábějí věci, které za měsíc někdo vyhodí. "Jller je také takový stroj, který vykonává práci, již možná nikdo nepotřebuje," říká Bartoníček s douškou, že někdo výsledky jeho práce může třeba nazvat uměním.
Autoři se profilují nejen jako výtvarníci, ale jako experimentální technici. Ač je Jller největším lákadlem výstavy, není zdaleka jejím jediným exponátem. Návštěvníci si tak mohou díky extrémně citlivým mikrofonům nainstalovaným do upraveného gramofonu třeba poslechnout, jak zní různé materiály od plastu po kov. Použití neobvyklých technik je typické i pro vystavené grafiky Prokopa Bartoníčka: risografie na motivy jeho předchozích projektů jsou vytištěné speciálními sójovými barvami, grafiky svítící ve tmě zase vznikly experimentální technikou sítotisku, již si Bartoníček upravil tak, aby mohla fungovat pomocí cíleného osvitu sít laserovým projektorem. Série Laser Screen Printings byla k vidění již loni v kutnohorské galerii GASK. Celý projekt Ignorance vznikl za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a kromě výstavy zahrnuje i doprovodný program v kulturním centru Ex Post.