Českokrumlovská synagoga bude od 6. srpna hostit výstavu slovinského fotografa s českými kořeny Josipa Pelikana. Jeho fotografie představí město Celje a okolí v první polovině 20. století. Pelikánův život i práce jsou srovnatelné s jeho českokrumlovským protějškem Josefem Seidelem. Oba fotografové i jejich ateliéry se až neuvěřitelně podobají. Pelikan byl kronikářem Celje, Seidel zdokumentoval Český Krumlov a Šumavu, řekl kurátor Musea Fotoateliér Seidel Petr Hudičák.
Rozsáhlá výstava fotografií Josipa Pelikana v synagoze nabídne jeho tvorbu v celé její rozmanitosti. "Ateliér v Celje navštěvovaly významné osobnosti kulturního, společenského i politického života a Pelikan je fotografoval. Byl znamenitým portrétistou, ale i dokumentátorem každodenního života. Třeba na ulici v Celje nebo mezi lázeňskými hosty," uvedl Hudičák. Dokonalé jsou snímky z jeho horských výstupů do Alp, které ho přitahovaly, stejně jako Seidela. "Paralelu se Seidelem můžeme nalézt i v řadě fotografií průmyslových podniků," řekl kurátor.
Josip Pelikan se narodil českým rodičům v Tarvisiu na slovinsko-rakousko-italské hranici v roce 1885, v té době Josef Seidel přebíral svůj budoucí fotoateliér v Krumlově. Po matčině smrti se s otcem přestěhoval do Idrije. Fotografické zkušenosti získal v Idriji a ve Vídni. V roce 1910 obdržel tovaryšský list a spolu se svou ženou Marjanou pracoval v ateliéru v Idriji a Brežici. Celou první světovou válku prožil na frontě. Po smrti významného celjského fotografa Martina Lenze v roce 1919 koupil Pelikan ateliér s prosklenou střechou a přestěhoval se s manželkou a dcerou Naďou do průmyslového města Celje. Postupně se stal výraznou osobností slovinské fotografie.
Josip Pelikan zemřel v roce 1977 a odkaz převzala a dodnes chrání jeho dcera Božena. Od roku 1997 je jeho fotografický ateliér součástí expozic Muzea moderní historie Celje (Muzej novejše zgodovine Celje). Archiv Josipa Pelikana obsahuje 15 tisíc negativů a na rozdíl od Josefa Seidela i 35 tisíc pozitivů.
Brzy po zahájení prací na rehabilitaci Fotoateliéru Seidel Českokrumlovským rozvojovým fondem v roce 2006 začala spolupráce s Ateliérem Josipa Pelikana založená na setkáváních pracovníků obou ateliérů, společných projektech i výstavách.
Výstava Josip Pelikan. Slovinské město Celje a okolí v 1. polovině 20. století objektivem fotografa s českými kořeny v českokrumlovské synagoze začne 6. srpna v 17:00. Potrvá do konce září.