"Neznámý kupec v Brně vydražil čínský svitek původně datovaný do 18. až 19. století za 1,5 milionu korun. Vyvolávací cena byla přitom jen čtyři tisíce korun," uvedla Naďa Knyblová z pořádající Aukční síně Zezula.
Svitek byl zřejmě starší, než za jaký jej síň považovala. Vydražen byl i obraz Josefa Čapka Poutník za 1,9 milionu korun a dílo Václava Špály s názvem U Vltavy za 890 tisíc korun.
Čínský horizontální svitek je podle on-line katalogu aukční síně malovaný barvami a tuší na papíře. Vyobrazuje scénu s říční krajinou zarostlou bambusy s literáty a architekturou. Jeho délka je 710 centimetrů. "Cenu, za niž se svitek prodal, považujeme všichni za naprosto ojedinělou. Je to snad poprvé na českém trhu, kdy takový druh asiatika za takovou cenu prodal," uvedla Knyblová. Cena při dražbě vzrostla 375krát.
PSALI JSME: Toyen znovu přepsala českou aukční historii
V Praze se vydražila francouzská klasika: Corot a Derain
Kupce našel i Čapkův Poutník, olejomalba z roku 1934, která pochází ze sbírky básníka Františka Halase. Vyvolávací cena 1,85 milionu korun byla na brněnské poměry vysoká, k českému aukčnímu rekordu má však daleko. V roce 2007 dal sběratel v Praze 22,1 milionu korun za obraz Františka Kupky Élévation (Výšky) IV. V žebříčku nejdráže prodaných obrazů je také obraz Josefa Čapka Děvče v růžových šatech, za nějž dal v roce 2007 kupec 12 milionů korun.
Poutník je podle odborníků výjimečné dílo, jakýsi obrazový doplněk Čapkovy knihy Kulhavý poutník a výtvarné vyjádření autorova přesvědčení, že člověk vytrvale hledá své místo na světě, způsob života a jeho smysl. Malba patřila básníku Halasovi a po jeho smrti v roce 1949 zůstala v držení literátovy rodiny. Předlohou pro obraz byl zřejmě Josef Florian, katolický literát, nakladatel a překladatel.
Ilustrační foto: ČTK