Čínský umělec vytvořil z lega portréty nezvěstných studentů

Kultura
13. 4. 2019 10:31
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Světoznámý čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej odhalil v Mexiku svou novou instalaci z barevných kostek lega poukazující na osud 43 studentů, které zřejmě unesli v září 2014 v mexickém státě Guerrero zkorumpovaní policisté. Poté je nejspíš předali místnímu gangu, který je zavraždil. Co se se studenty přesně stalo, se stále neví. Výstava je podle Aj Wej-weje kritickým komentářem k nevyjasněným případům.

Nové dílo čínského disidentského výtvarníka tvoří obří portréty studentů vytvořené z tisíců kostek lega, jež jsou mexické veřejnosti důvěrně známé z protestních akcí rodičů, kteří s podobiznami svých synů v ruce požadují při demonstracích po úřadech odpovědi na jejich zmizení.

Aj Wej-wej v minulých letech proslul jako kritik čínského komunistického režimu. V roce 2011 ho čínské úřady zatkly a bez obvinění věznily 81 dní na tajném místě. V současné době žije v emigraci v Berlíně.

Částečnou inspirací k nejnovějšímu projektu Aj Wej-wejovi prý byla neuspokojivá reakce čínské vlády na zemětřesení v provincii S'-čchuan v roce 2008. Umělec se pokusil sepsat jména více než 5000 školáků, kteří při otřesech půdy zahynuli, a poukázat na mizernou úroveň stavby školních budov, jež se řítily k zemi snáz než okolní objekty. "Připomnělo mi to Mexičany, kteří přišli o své děti," prohlásil.

Těla mexických studentů se nenašla. Předpokládá se, že vrazi jejich mrtvoly na skládce spálili a popel vysypali do blízké řeky. Důvod vraždy zůstává nejasný.

Pod vedením Aj Wej-weje portréty z lega vytvořili studenti Mexické národní autonomní univerzity (UNAM). Výstava, která zahrnuje také časový sled klíčových událostí případu a informace o postupu mexických úřadů, se otvírá v univerzitním komplexu UNAM a bude přístupná do října.

Díla Aj Wej-weje často skrývají silná politická poselství. V posledních letech se výtvarník zaměřuje především na uprchlickou problematiku. Svá díla představil i v Praze.

Firma Lego se v minulosti stala terčem kritiky, když odmítla prodat Aj Wej-wejovi velké množství kostek. Uvedla tehdy, že se obává, že by je použil pro vyjádření politického názoru. Dánský výrobce hraček později svou politiku změnil.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Efraimstochter

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ