Manželská rekapitulace
Čtvrt století tvorby Tomáše Císařovského v Brně
12.02.2013 08:40
Brněnská Wannieck Gallery bude až do poloviny května patřit obrazům, instalacím a sochám Tomáše Císařovského a Eriky Bornové. Společná výstava je do jisté míry unikátní. Umělci-manželé se setkávají při faktické retrospektivě své dosavadní tvorby.
Tomáš Císařovský představuje jednoho z klíčových hráčů generace 80. let 20. století na poli české malby. Letos slaví padesáté narozeniny a možná i proto výstava v Brně mapuje jeho činnost za posledních 25 let. Po surrealistických začátcích si postupně našel svůj styl. Projevilo se to například už v cyklu Deník dědečka legionáře z roku 1988. Na brněnské výstavě budou k vidění ukázky i z jeho dalších cyklů, například toho masarykovského z roku 1989. Větší barevnost je pak vidět na obrazech inspirovaných pobytem v Latinské Americe nebo na Tahiti. Tomáš Císařovský nejraději maluje olejovou technikou, zajímavé jsou ale i jeho akvarely.
"Císařovského práce na papíře představují, alespoň podle mého názoru, pravděpodobně jeden z vrcholů současné české produkce v této oblasti. A jsem velmi rád, že právě akvarely budou tvořit jeden z pilířů výstavy," říká k tomu kurátor výstavy Richard Adam.
Zatímco Tomáš Císařovský bude vystavovat svoje obrazy v hlavní výstavní prostoře Wannieck Gallery, Erika Bornová využije svébytný prostor na jeřábovém mostě, který prochází celou galerií. Vznikne tak zajímavý dialog děl uměleckých i životních partnerů. V jejím případě ale přehlídka díla nebude tak široká jako u Tomáše Císařovského.
"Spíše je to jakési ohlédnutí za dosavadní tvorbou, vybrané ukázky uměleckého směřování, které v sobě ale obsahují veškeré charakteristické rysy, kterými se tvorba Eriky Bornové vyznačuje," dodává kurátor Richard Adam. Nebudou proto chybět ani sochy žen ze série, kde se Bornová věnovala tematice levného anonymního sexu. Její sochy jsou převážně z polystyrenu. Třeba u sochy Anděl ale autorka používá i peří. Jeho barevnost vytváří strukturu tváře a vlasů. V tvorbě Bornové je hlava anděla z peří výjimečná.
Retrospektivní výstava rozhodně neznamená závěr tvorby ani pro jednoho z umělců. Aktuálním úkolem Tomáše Císařovského je vytvořit rozměrné plátno se zobrazením 12 mnichů, které v roce 1612 ubila pražská luza. Obraz bude trvale umístěn v chrámu Panny Marie Sněžné v Praze, hned naproti plátnu V. V. Reinera. "Je to pocta a zároveň projev uznání. Tomáš Císařovský patří zkrátka dnes už ke klasikům české malby," dodává Richard Adam. Výstava ve Wannieck Gallery v Brně je otevřena od 15. února do 19. května.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.