Artefakty ze slavných filmů kanadského režiséra Davida Cronenberga bude pět měsíců hostit Dům U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí. Galerie hlavního města Prahy po předloňském komerčním úspěchu s výstavou prací Tima Burtona opět sází na popularitu filmu a jeho tvůrců. Výstavu David Cronenberg: Evolution pořádá se společností Art Movement a s torontským filmovým festivalem.
Základní vstupné na výstavu je 245 korun, o víkendu 265 korun. Snížené vstupní činí 190, respektive 210 korun, ale pozvánka na webu k výstavě končí slovy "Děti nechte doma".
Cronenberg je známý díky svým kultovním filmům Moucha, Crash, Dějiny násilí, Cosmopolis, eXistenZ, Nahý oběd či Scanners. Patří k tvůrcům s bohatou výtvarnou fantazií, z čehož těží i putovní výstavní projekt věnovaný jeho celoživotnímu filmovému dílu. Cronenbergovy surrealistické vize doprovázející akční příběhy jeho filmů s atmosférou science-fiction představují filmové artefakty a modely vzniklé pro jednotlivé snímky.
Jeden z kurátorů výstavy a výkonný ředitel Mezinárodního filmového festivalu v Torontu Piers Handling připomněl, že Cronenberg se vždy zajímal o to, jak udělat svět lepším. Je to podle něj i proto, že režisér stejně jako kurátor jsou "dětmi studené války". "Vy v České republice to vnímáte ještě o to víc, že máte za sebou komunistickou minulost, pokusy o zdokonalení člověka i světa. Stejně významné to, myslím, bylo pro Davida Cronenberga, příznačné je to hlavně pro jeho ranou tvorbu. Podstatné ale také je, že on ty pokusy nesoudí, zajímá ho to, baví ho to, ale nijak to sám nehodnotí," řekl Handling.
Cronenberg byl podle něj vždy fascinován prolnutím technologií a lidského těla, byl jeden z prvních, kdo se tím vážně zabýval. "Zejména dnes je to relevantní, kdy jsme technologiemi obklopeni. Jeho to zajímalo od začátku kariéry, zajímalo ho, co to je být člověkem, a k čemu mohou vést různé experimenty," řekl.
Retrospektiva nabízí sochařské instalace, skicy, kresby, objekty, filmové triky, pracovní deníky a vzácné, nikdy nezveřejněné filmové záběry. V komorním kině budou moci diváci zhlédnout všech 21 filmů Cronenberga.
"Podpořili jsme vystavení exponátů černou podlahou, vitríny jsou velmi strohé až nemocničního charakteru a tento kontrast exponátům velmi prospívá," uvedla architektka výstavy Martina Kárová ze studia Olgoj Chorchoj. Výstavu uvádí obří nálevka u vstupu, která má návštěvníky vtáhnout do Cronenbergova světa.
Za největší filmový hit Davida Cronenberga je považován snímek Scanners. Zabývá se rozpolceností lidské mysli, věčným režisérovým tématem, kdy jsou vědomí a nevědomí v neustálém protikladu. První uznání mu zajistil v roce 1977 snímek Rabid, ale až Videodrome z roku 1983 s Jamesem Woodsem a zpěvačkou Deborah Harry jej proměnil v tvůrce s kultovními parametry. Pro české diváky byl dlouho nejznámějším snímkem Moucha z roku 1986.
"Děti nechte doma" a pojďte na filmovou výstavu Cronenberga
Kultura
18. 2. 2016 18:59Snímek z filmu Moucha (1986) pojednává o ambiciózním vědci, který se v zájmu vědy stane obětí svých vlastních pokusů.
Autor: ČTK Foto: , Youtube, Facebook