Klasické fotoaparáty se staly nezbytnou výbavou malých táborníků z příměstského tábora, který v pondělí otevřelo Muzeum umění v Olomouci. V prázdninové fotodílně je odborníci zasvětí do procesu vzniku klasické fotografie, děti se naučí pracovat se svitkovým filmem či vyvolávat film.
Tábor s názvem Prázdninový fotoateliér pořádá muzeum při příležitosti výstavy jednoho z nejvýznamnějších českých fotografů Jindřicha Štreita, informoval mluvčí muzea Petr Bielesz.
Lektoři pro děti zajistili klasické fotoaparáty a během týdne je seznámí se všemi technologickými postupy, které vedou ke vzniku fotografie. "Vyzkoušejí si práci se svitkovým filmem, s muzejní fotografkou Terezou Hrubou navštívíme fotoateliér a fotokomoru, kde si při vyvolávání filmů a fotek ukážeme, co dokáže vývojka a ustalovač," uvedla lektorka Hana Lamatová.
Hlavní náplní příměstského tábora však bude samotné focení. "Děti si zkusí různé žánry, především dokumentární fotografii ve městě a scénickou fotografii v Divadle hudby," uvedla lektorka.
Prezentace fotografií
Malí fotografové se také naučí srovnat rozdíl mezi fotografií z klasického a digitálního fotoaparátu. Naučí se navíc, jak prezentovat výsledky své práce. Na závěr je totiž čeká výstava vlastních fotografií v kavárně Café 87. "Celý týden vyvrcholí vernisáží výstavy pro rodiče a přátele," doplnila Lamatová.
Inspirací dětem na táboře může být jeden z nejznámějších českých fotografů Jindřich Štreit, jehož tvorba je synonymem pro klasickou černobílou fotografii. Jeho výstavu k životnímu jubileu otevřelo muzeum na konci června. Expozice nese název (Ne)známé fotografie z let 1978-1989 a lidé na ní najdou i snímky, které dosud nebyly vystavené a publikované.
Prázdninové workshopy pořádá edukační oddělení Muzea umění Olomouc třináctým rokem. Kromě workshopů připravují lektoři k výstavám a stálým expozicím animační programy, které jednoduchou, srozumitelnou formou seznamují děti od předškolního věku až po středoškoláky se starým i moderním výtvarným uměním. Jen loni takto muzeum navštívily více než 4 tisíce školáků, hlavně z Olomouckého kraje.