Tvorbu malířky Adrieny Šimotové převážně ze 70. a 80. let vystavuje Museum Kampa. Výstavou nazvanou Menší ohlédnutí galerie připomíná blížící se 85. narozeniny Adrieny Šimotové. Lidé si mohou prohlédnout zejména její práci s papírem, který prořezává, muchlá, drásá a tvaruje, čímž vznikají křehké papírové sochy - obtisky tváře, dlaní, chodidel i celého těla a závěsné reliéfy.
Na Kampě lze nyní až do 25. dubna spatřit díla největší žijící české výtvarnice, jak řekla novinářům zakladatelka muzea Meda Mládková. Na Menší ohlédnutí na Kampě naváže od 7. dubna výstava v Galerii Rudolfinum s názvem Vyjevování, jejímž prostřednictvím se seznámíme se současnou malířčinou tvorbou. Obě výstavy spolu souvisejí a spojuje je jméno kurátora Pavla Brunclíka.
Adriena Šimotová je jedním z mála výtvarníků, kteří si osvojili techniku perforace papíru a zůstali jí věrní. Tato metoda vyžaduje i určitou fyzickou zručnost, většinu prací Šimotová vytvořila na podlaze v poloze na kolenou. Perforované kresby vznikaly na velkých arších papíru vysoké gramáže. "Autorka je položila na podlahu, klekla si na ně a bez předchozí kresebné přípravy arch rydlem propichovala a prořezávala," přiblížil ČTK metodu práce výtvarnice kurátor Brunclík.
Šimotová prý poté celý arch otočila, pokryla ho propisovacími papíry, hmatem vyhledala stopu reliéfu a nehty a dlaněmi a prsty vytvořila stopu, která se stala konečnou podobou kresby. Autorka sama prý tuto techniku připodobňovala ke čtení Braillova písma.
Častým východiskem děl Šimotové bývá vztah k určitému konkrétnímu člověku. Ne však v tom smyslu, že by malovala jejich portréty. "Je to taková meditace, kterou autorka na základě vztahu k člověku promýšlí obecně lidskou situaci a rozměr lidského údělu," řekl Brunclík.
Adriena Šimotová patří k nejvýznamnějším českým výtvarníkům 20. století. V roce 2005 obdržela medaili ministra kultury.