Egon Schiele Art Centrum se loučí s malířem Pavlem Brázdou

Kultura
20. 12. 2017 15:00
Originální výtvarník-solitér Pavel Brázda.
Originální výtvarník-solitér Pavel Brázda.

Originální výtvarník-solitér Pavel Brázda a jeho žena Věra Nováková se letos dočkali velkolepých životních retrospektiv v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru. To se s nedávno zesnulým umělcem loučí v pátek 22. prosince, kdy bude výstava otevřena zdarma.

Brázdova umělecká dráha se kvůli perzekucím ze strany komunistického režimu vyvíjela po desítky let v ústraní bez možnosti vystavovat. Syn známého brněnského právníka musel namísto do oktávy klasického gymnázia nastoupit na nucené práce a při politických prověrkách na Akademii výtvarných umění byl v roce 1949 vyloučen ze studií, stejně jako jeho přítelkyně a pozdější žena Věra Nováková.

Po letech strávených na vysokých školách se vyučil malířem pokojů a odmaturoval na odborné grafické škole jen díky tomu, že její ředitel "ztratil" kádrové materiály, které ho určovaly výhradně pro manuální práci. Rodina se pak protloukala ilustrováním lékařských odborných knih a botanických publikací. Během krátkého uvolnění na konci 60. let Brázda mohl veřejně vystavit několik děl a s manželkou si prohlédl staré umění v Itálii, normalizaci však strávil v kotelně, kde pracoval coby topič až do důchodu.

Výtvarníci a manželé Pavel Brázda a Věra Nováková mají od 12. dubna retrospektivní výstavu v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru.

Z civilismu Skupiny 42, volnosti surrealismu a fascinace reklamním kýčem vybudoval vlastní směr hominismus, umění "o lidech a pro lidi". Vedle klasických technik experimentoval v 60. letech s materiálem aknorex, který spojený se škvárou, pískem či skelnou drtí umožňoval vytvářet reliéfní díla. V posledních letech vytvářel pomocí počítačové grafiky vtipné společenské komentáře beze slov. Na výstavu v Českém Krumlově, kde byl v 50. letech s manželkou Věrou na svatební cestě, Brázda zapůjčil i málo viděné kresby ze 40. let, juvenilní olejomalby nebo nábytek, mezi nímž desítky let tvořil. Maloval často na nouzový materiál, lepenkové desky a zbytky pláten; dva stejné formáty se prý v jeho díle najdou jen těžko.

"Pavel Brázda byl z krumlovské výstavy nadšený," říká Hana Jirmusová Lazarowitz, kurátorka expozice a ředitelka Egon Schiele Art Centra. "Ohlasy rozsáhlé výstavy na tisíci metrech čtverečních o čtyřech stech originálech byly a jsou nebývalé. Katalog, byť skromný, je trojjazyčný. Pavel Brázda si přál, aby jeho dílo překročilo hranice, a já jsem přesvědčena, že se mu to krumlovskou výstavou povedlo."

Díla Pavla Brázdy.

"Pavla Brázdy jsem se stihla na hodně věcí zeptat," vzpomíná také Hana Jirmusová Lazarowitz na "neobyčejného člověka a mimořádného umělce". Za zásadní považuje jeho vyjádření "poté, co jsme probrali všechny tragédie jeho života, všechny ty kotrmelce a klacky házené pod nohy: 'Měl jsem v životě vlastně velké štěstí, život ke mně byl laskavý, všechno mohlo dopadnout mnohem hůř a skončit mnohem dřív.'"

V pátek 22. prosince 2017 se Egon Schiele Art Centrum s Pavlem Brázdou rozloučí. Jeho výstava v Českém Krumlově bude ten den otevřena zdarma.

Autor: - kul -Foto: , ČTK/Pancer Václav

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ