Emauzský klášter založený Karlem IV. zve na výroční prohlídku

Kultura
5. 5. 2016 14:53
Výstava s názvem Slovanský klášter Karla IV. Zbožnost, umění, vzdělanost, se bude konat v prostorách Emauzského kláštera ve dnech 6. května - 21. listopadu 2016. Výstavu připravili v rámci programu Strategie AV21 odborníci ze tří ústavů akademie věd (Ústav dějin umění, Slovanský ústav a Kabinet hudební historie Etnologického ústavu).
Výstava s názvem Slovanský klášter Karla IV. Zbožnost, umění, vzdělanost, se bude konat v prostorách Emauzského kláštera ve dnech 6. května - 21. listopadu 2016. Výstavu připravili v rámci programu Strategie AV21 odborníci ze tří ústavů akademie věd (Ústav dějin umění, Slovanský ústav a Kabinet hudební historie Etnologického ústavu).

Emauzský klášter jako důležité duchovní centrum pražského Nového Města a evropské centrum slovanské hlaholské kultury 14. století představuje výstava, která bude od pátku přístupná přímo v něm. Klášter Na Slovanech zvaný také Emauzy založil Karel IV. na konci roku 1347 a výstava, která provede návštěvníky celým klášterem, je dalším příspěvkem Akademie věd k letošnímu 700. výročí Karlova narození. Ukazuje faksimile vzácných rukopisů i model kláštera v jeho středověké podobě. Potrvá do 21. listopadu.

Podle Kláry Benešovské z Ústavu dějin umění Akademie věd patřilo založení kláštera Na Slovanech k nejvýznamnějším fundacím Karla IV. Karel do něj pozval z Chorvatska mnichy sloužící římskou (západní) liturgii v církevní slovanštině, psané hlaholským písmem.

Výstava představí Slovanský klášter jako důležité duchovní centrum Nového města pražského, jeho architekturu (především pozoruhodnou výzdobu ambitu cyklem nástěnných maleb) a hlaholskou písemnou kulturu, jejímž novým centrem se klášter ve 14. století stal.Václav Čermák ze Slovanského ústavu Akademie věd doplnil, že česko-chorvatské vztahy ve 14. století byly dlouho neznámým jevem. Karel IV. povolal mnichy ze severní Dalmácie. "Nejsme schopni zjistit, jaký byl záměr, proč se znovu objevilo v Čechách slovanské písemnictví, které předtím zaniklo v 11. století," řekl. Není podle něj zřejmé, kolik mnichů do Prahy přišlo, ví se, že to byli benediktini. Slovanská liturgie byla podle něj tehdy vázána na nižší klér, měla sloužit k tomu, aby méně vzdělaný lid rozuměl liturgii.

Výstava těží z provázanosti místa a jeho dějin. Expozice provede návštěvníka prostory kostela, ambitu a přilehlé císařské kaple i kapitulní síně. V někdejším skriptoriu je představen vývoj slovanského písemnictví kláštera a jeho dopad na české a chorvatské písemnictví. Vystaveny jsou faksimile hlaholských textů, mimo jiné i proslulého Remešského evangeliáře, která je podle Čermáka jedinou, jež vznikla přímo v prostorách kláštera.

Remešský evangeliář je text z 11. století uložený v katedrále v Remeši a podle legendy na něj při korunovaci přísahali francouzští králové. Ručně kolorovaná faksimile pochází z konce 19. století.

Další část výstavy se věnuje unikátnímu cyklu nástěnných maleb v klášterním ambitu a v císařské kapli. Malby vznikly na konci 60. a počátku 70. let 14. století a jsou dílem anonymního malíře zvaného Mistr Lucemburského rodokmene, který dříve pracoval na Karlštejně. Cyklus nemá svým rozsahem a ikonografickým programem v Evropě obdobu, uvedla Kateřina Kubínová z Ústavu dějin umění Akademie věd. Ve 33 obrazových polích se odvíjí biblické události.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Youtube, Facebook, Šimánek Vít

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ