Asi jen málokdo by čekal, že v rámci českého pavilonu na EXPU dostane příležitost také street art. Zatímco doma se ohledně graffiti a street artu až na výjimky mluví jen v souvislosti s vandalstvím, když se to hodí, může se stát součástí oficiální reprezentace státu. Jak je vidět - Kafka is not dead.
V rámci doprovodných programů v pavilonu České republiky proběhla vernisáž výstavy street art a graffiti nazvaná Metropolis. Přestože se nabízí otázka, čím že je česká street a graffiti scéna ve světovém kontextu výjimečná, nebo do jaké míry je pro naši republiku typická, vzhledem k tématu světové výstavy Lepší město - lepší život a motta českého pavilonu Plody civilizace se zdá být celkem aktuální. Zřejmě to a touha prezentovat se jako moderní evropská země při její realizaci rozhodlo.
Českou expozici vytvořili writeři Cryptic 257, Masker, Pasta, Point, Skarf a Tron v prostoru Multimedia Hall a dali jí podobu své vize města. Jde o domácí elitu nezřídka s akademickým vzděláním, která má respekt jak u příslušníků scény, tak u širší veřejnosti. Na druhou stranu je ale třeba přiznat, že v terénu na neoficiálních akcích už některé z nich tak často nepotkáte.
Do prostoru návštěvníci vstoupí kolem cihlové stěny a mostní konstrukce, které je zavedou přímo do vestibulu pražského metra (Cryptic 257): tam uvidí klasické mramorové stěny, informační nápisy a Graffomat - automat, který místo nápojů nebo baget servíruje trysky, spreje a maskovací roušky. Jde o projekt, který rozhodně stojí za pozornost a bude zajímavé sledovat jestli se z "akademické" půdy někdy dostane i do ulic. A v tom případě i to, jak na přístroj, který oficiálně reprezentoval stát bude reagovat státní aparát.
Na podzemní instalaci navazuje surrealistická vize socialistických panelových domů (Point), kterou prorůstá barevná organická hmota. Následuje časosběrná videomontáž (Skarf) sledující proměnu prostředí v toku času, která určuje celému prostoru jednotnou atmosféru prostřednictvím ruchů a šumů městského života. Futuristickou vizi měst představuje majestátní nápis TRON (Tron): světelnou instalaci dotváří proměnlivé blikající nápisy. Za vysokopodlažními budovami na návštěvníky čeká cukrárna (Pasta) plná atypických sladkostí s estetikou ve stylu 60. let na motivy filmu Karlíkova továrna na čokoládu od režiséra Tima Burtona na hranici umění a kýče. Posledním výstavním objektem je zmenšenina panelového domu o třech patrech (Masker), kde návštěvníci mohou pozorovat životní epizody jeho surreálných obyvatel, kteří jednotlivá patra obývají.
Výstava street artu a graffiti si pohrává s měřítky, realitou a sněním podobně jako před časem knižní projekt 2666: Praha Odyssey, na které se mimochodem část zúčastněných také podílela. Jinak je sympatické, že se čeští streetaři v naprosté většině případů prezentují tím, co je pro ně typické, tedy vycházejí z podstaty své reálné tvorby. Dnes budou navíc v Pekingu malovat živě na venkovní desetimetrovou paneláž. Pro běžný program v pavilonu představuje streetartová "invaze" snad příjemnou změnu. O její podstatě se bude možné přesvědčit z doprovodného katalogu a ten, kdo by snad litoval, že ji neuvidí na vlastní oči se může těšit na její reprízu v holešovickém DOXu.
Foto: Kancelář generálního komisaře účasti ČR na EXPO