Festival Art Brut v Olomouci představí muzeum La Fabuloserie

Kultura
28. 3. 2017 14:00
Přehlídka se zaměří na francouzského sběratele a jeho unikátní muzeum La Fabuloserie v Dicy.
Přehlídka se zaměří na francouzského sběratele a jeho unikátní muzeum La Fabuloserie v Dicy.

Olomoucká přehlídka filmů Art Brut bude letos zaměřena na francouzské muzeum La Fabuloserie a osobnost jeho zakladatele, sběratele Alaina Bourbonnaise (1925-1988). Festival, který zasvěcuje již šest let zájemce do fenoménu art brut, tedy spontánního umění, nabídne šest dokumentárních filmů, křest knihy i osobní setkání s Bourbonnaisovou dcerou Sophií. Přehlídka se uskuteční ve čtvrtek v Arcidiecézním muzeu v Olomouci, řekl její pořadatel Pavel Konečný.

"Letošní ročník festivalu je věnován jednomu z nejvýznamnějších francouzských a možná i evropských muzeí zaměřených na neprofesionální výtvarnou tvorbu. Do Olomouce přijede současná správkyně a ředitelka tohoto muzea Sophie Bourbonnaisová, která je dcerou zakladatele sbírky Alaina Bourbonnaise. Pokračuje v tradici, kterou započal její otec založením této sbírky v 70. letech minulého století," uvedl Konečný.

Alain Bourbonnais patří podle Konečného vedle Jeana Dubuffeta k nejvýznamnějším osobnostem, které mapovaly svět neškolených autorů a jejich původní tvorbu od konce 60. let 20. století. Jeho muzeum sídlí ve francouzském Dicy a čítá více než 1000 exponátů především francouzských umělců, uvedl Konečný. Festival, který uvede Sophie Bourbonnaisová, představí šest dokumentárních snímků zapůjčených z tohoto muzea, které se věnují historii muzea i významným autorům sbírky.

Součástí přehlídky v Olomouci bude také křest Atlasu spontánního umění, jehož autorem je zakladatel přehlídky Konečný. Publikace představuje 25 míst v České republice, kde se mohou lidé setkat s uměním art brut.

Přehlídka - pořádaná poprvé v roce 2012 - je zasvěcena olomoucké rodačce a světově známé tvůrkyni art brut Anně Zemánkové. V předchozích ročnících se zaměřila na kořeny tohoto umění v bývalém Československu v 60. a 70. letech minulého století či na francouzského filmaře Philippa Lespinasse. Loni se pozornost pořadatelů zaměřila na Art Brut Centrum v rakouském Guggingu.

Francouzský termín art brut označuje umění v původním, syrovém stavu. V přeneseném významu jde o umění neprofesionální, neakademické. Muzeum umění v Olomouci, které je spolupořadatelem přehlídky, se problematice art brut věnuje dlouhodobě. V minulosti uspořádalo samostatné výstavy Anně Zemánkové, Cecílii Markové, Natálii Maslikové-Schmidtové a v roce 2008 i soubornou výstavu Art brut v českých zemích.

Autor: ČTK Foto: Facebook

Další čtení

ilustrační foto

Filmová nadace ocenila pět vybraných scénářů skoro milionem korun

Kultura
7. 7. 2025

Nález zakopaných mincí u Jevíčka je unikátní. Učiněný poklad, tisíce mincí

Kultura
7. 7. 2025

Zastavte se v IQOS zóně na Colours of Ostrava a nalaďte se na vlnu zážitků

Kultura
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ