O vlivu údajné krize demokracie a přemíry vizuálních informací na roli dokumentu budou v pátek v Praze debatovat účastníci diskusního fóra, které je jedním z hlavních programů festivalu Fotograf. Jeho pátý ročník, který má podtitul Dokumentární strategie, během října představí řadu výstav. Hlavní otázkou, kterou se festival bude zabývat, je funkce dokumentární fotografie dnes - zda je obrazovým archivem, mocenským nástrojem nebo prostředkem vzdoru.
Výstavní program doplní série diskusí, site-specific akcí, projekcí a komentovaných prohlídek. Festival začíná v úterý večerní vernisáží ve Veletržním paláci, kde se zároveň otevírá pět dalších výstav, stěžejních projektů podzimní sezony v NG. Součástí festivalu je i tamní výstava The Owl's Legacy and Its Discontents kurátorů Adama Budaka a Jena Kratochvila, která je třetí částí projektu NG Prostor pro pohyblivý obraz. Otevírá se také festivalová čítárna nad knihkupectvím NG.
Výstava představí různorodé dokumentární přístupy v současném umění na dílech Erica Baudelaira, Duncana Campbella, Josefa Daberniga, Chrise Markera či Lucy Raven.
Během festivalu nabízí zeď Letenských sadů pohled na výstavu Olivera Resslera Ztroskotaní tematizující aktuální problematiku imigrace a neprostupnosti hranic EU. Další tvorbu zahraničních autorů najdou diváci také v Etc galerii nebo City Surfer Office.
Silná tradice české dokumentární fotografie je na festivalu zastoupena výstavou Iren Stehli s názvem Libuna a jiné eseje, která začne 13. října v Domě fotografie. Švýcarská fotografka po 30 let dokumentovala život Libuny z pražské romské komunity až do okamžiku její předčasné smrti. Výstava Dokumentární podoby fotografie české společnosti na pražské FAMU přinese snímky renomovaných autorů jako jsou Karel Cudlín, Jaromír Čejka, Bohdan Holomíček či Viktor Kolář společně s mladou generací českých fotografů.
Festival Fotograf hledá roli dokumentu v současném světě
Kultura
29. 9. 2015 17:23
Festival Fotograf zahájí vernisáž ve Veletržním paláci v Praze.
Autor: ČTK Foto: , Facebook