Finalisté Chalupeckého ceny: Cenek, Lang, Sterec, Ther a Thýn

Kultura
15. 6. 2011 13:30
Filip Cenek - záznam z videa.
Filip Cenek - záznam z videa.

Sedmičlenná mezinárodní porota v čele s kurátorem muzea MoMA v New Yorku Christianem Rattemeyerem vybrala pět finalistů 22. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého. Jejich tvorba bude letos zcela poprvé prezentována ve veřejném prostoru. Organizátoři se rozhodli následovat myšlenku teoretika a kritika umění Jindřicha Chalupeckého, že umění se ukazuje lidem a lidé umění.

Porota poslala do finále o nejprestižnější českou cenu pro výtvarníky do 35 let umělce, o nichž lze přes jejich mládí říct, že jsou to "známé firmy" - Filipa Cenka, Dominika Langa, Pavla Sterece, Marka Thera a Jiřího Thýna.

Jiří Thýn: Space Abstraction. Fotografie."Tito finalisté kladou kreativní otázky a představují formální přístupy a intelektuální zájmy současné české scény. Jako porota cítíme, že tito umělci mohou obstát v mezinárodním srovnání,“ řekl předseda poroty Christian Rattemeyer.

Filip Cenek přesvědčil porotu svým sebejistým převedením pohyblivého obrazu, plastických elementů a dalšího vizuálního materiálu do komplexní instalace, která vtáhne diváka, ale odmítá rychlou interpretaci.

Dominik Lang se zabývá dědictvím modernistického umění instalací a skulptur, které se zdají relevantní a neodkladné a systematicky řeší širší témata o roli a příslibu poválečné modernistické praxe.

Pavel Sterec se podle poroty vyjadřuje přesnými konceptuálními gesty, jeho dílo je extrémně promyšlené a má za sebou už dostatečně různorodé individuální práce s pečlivě vybraným námětem.

Porota dále ocenila vtipné, ale upřímné krátké filmy a videa Marka Thera, zaujata byla především konfrontací sporných momentů, výstřední estetikou nebo referencemi k popkultuře.

Instalace Jiřího Thýna zaujaly stylem konceptuální fotografie, která v nedávné době opět získala důležitost ve světě mezinárodního umění. Jeho dokonalá a profesionální práce vyniká mimo jiné řemeslným zpracováním i formální krásou.

Mark Ther - z videa Pflaumen (Švestky)."Věříme, že všichni vybraní finalisté hrají živou a důležitou roli na současné české scéně a jejich práce jsou příslibem, že se jejich společná výstava letos na podzim stane velkou událostí,“ dodal Rattemeyer. Finalisté totiž připraví jako každý rok svůj projekt pro výstavu v Centru současného umění DOX v Praze, kde porota vybere laureáta a jeho jméno oznámí 25. listopadu.

Vítěz získá padesát tisíc korun od společnosti Triga, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a sto tisíc korun určených na realizaci výstavy v Galerii Václava Špály na podzim 2012. Letos poprvé bude udělena v rámci Ceny Jindřicha Chalupeckého Cena r-ekl-amy od společnosti TTV spojená s finanční odměnou třicet tisíc korun a nově bude udělena Cena čtenářů časopisu Respekt.

Cena Jindřicha Chalupeckého se podobně jako jiná mezinárodní ocenění současného výtvarného umění neuzavírá žádným uměleckým žánrům, ve výběru o laureáta jsou tak autoři instalací, objektů, animace, fotografií či videí. Založena byla v roce 1990 z podnětu Václava Havla.

Autor: - kul -Foto: 4press

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ